Strona główna » Encyklopedia » Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492). Najlepszy król z dynastii Jagiellonów

Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492). Najlepszy król z dynastii Jagiellonów

Kazimierz Jagiellończyk według Jana Matejki

Kazimierz IV Jagiellończyk (ur. 21 grudnia 1427, zm. 7 czerwca 1492) –wielki książę litewski od 1440 roku, król Polski od 1447, przedstawiciel dynastii Jagiellonów. Był trzecim, najmłodszym synem Władysława Jagiełły oraz Zofii Holszańskiej, a imię otrzymał po bracie zmarłym w niemowlęctwie. Jego narodziny wiązały się z dworskim skandalem. Insynuowano mu nieślubne pochodzenie. Wątpliwości w tej sprawie wciąż rozpalają uwagę miłośników historii.

Bezpośrednio po śmierci ojca w roku 1434 nie otrzymał żadnej części dziedzictwa. W 1440 roku został wysłany na Litwę jako namiestnik starszego brata, króla Władysława III (Warneńczyka). Na miejscu lokalne elity ogłosiły go wielkim księciem, doprowadzając do faktycznego zerwania unii polsko-litewskiej.


Reklama


Po śmierci brata w bitwie pod Warną w 1444 roku długo zwlekał z przyjęciem korony, przeciwstawiając się warunkom narzucanym mu przez polskie rycerstwo.

Koronowano go dopiero w 1447 roku. W latach 1454-1466 toczył konflikt zbrojny z Krzyżakami, zakończony spektakularnym sukcesem. Na mocy pokoju podpisanego w Toruniu przyłączył część ziem krzyżackich jako Prusy Królewskie, a resztę kraju zhołdował. W efekcie Polska odzyskała swobodny dostęp do Bałtyku.

Kazimierz Jagiellończyk na ilustracji z XIX-wiecznego pocztu polskich władców.

W 1471 roku Kazimierz Jagiellończyk osadził swojego najstarszego syna, Władysława Jagiellończyka, na tronie czeskim. Zaangażował się także w konflikt o koronę węgierską, która ostatecznie przypadła temu samemu potomkowi. Od 1454 roku aż do śmierci trwał w jednym, zgodnym małżeństwie z Elżbietą Rakuszanką, przedstawicielką rodu Habsburgów. Doczekał się trzynaściorga dzieci, w tym sześciu synów.

Za swojego trwającego cztery i pół dekady panowania starał się ograniczać aspiracje elit. Stworzył też system państw jagiellońskich, obejmujący całą niemal Europę Środkowo-Wschodnią. Gdy umierał, jego familia należała do najbardziej rozrodzonych rodów panujących na kontynencie.

Ciekawostki o Kazimierzu Jagiellończyku

Książki o Kazimierzu Jagiellończyku

Doskonałą biografię Kazimierza Jagiellończyka napisała Maria Bogucka (Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy, Universitas 2009).


Reklama


Nasze artykuły o Kazimierzu Jagiellończyku


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.