Strona główna » Encyklopedia » Aleksander Jagiellończyk (1461-1506). Najkrócej panujący król z dynastii Jagiellonów

Aleksander Jagiellończyk (1461-1506). Najkrócej panujący król z dynastii Jagiellonów

Król Aleksander Jagiellończyk na drzeworycie z początku XVI wieku.

Aleksander Jagiellończyk (ur. 1461, zm. 19 sierpnia 1506) – wielki książę litewski od 1492 roku, król Polski od 1501, przedstawiciel dynastii Jagiellonów. Był czwartym synem Kazimierza Jagiellończyka i jego habsburskiej żony Elżbiety Rakuszanki.

Zgodnie z wolą ojca przejął tron litewski, podczas gdy koronę polską włożono na skronie starszego Jana Olbrachta. Decyzja ta doprowadziła do faktycznego, choć krótkotrwałego, zerwania personalnej unii między państwami.


Reklama


Od 1493 roku Aleksander Jagiellończyk prowadził wojny z Moskwą, które tylko na kilka lat przerwało małżeństwo z córką Iwana Groźnego Heleną. Władca jest ceniony i pamiętany przez Litwinów, zwłaszcza z powodu wkładu w rozwój Wilna (i pomimo utraty znacznych terytoriów na rzecz wschodniego sąsiada). W Polsce jego rządy przeszły jednak bez większego echa.

Jeszcze przed koronacją król elekt wydał tak zwany przywilej mielnicki. W 1505 roku sejm uchwalił konstytucję nihil novi, utwierdzającą polityczną dominację szlachty i sejmu. W 1506 roku Aleksander Jagiellończyk umarł bezdzietnie na skutek doznanego paraliżu. Pochowano go w litewskiej stolicy.

Ciekawostki o Aleksandrze Jagiellończyku

Książki o Aleksandrze Jagiellończyku

Naukową biografię króla napisał Fryderyk Papée (Aleksander Jagiellończyk, wydanie drugie: Universitas 2006).

Nasze artykuły o Aleksandrze Jagiellończyku


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.