Strona główna » Encyklopedia » Ludwik Węgierski (1326-1382). Ojciec królowej Jadwigi

Ludwik Węgierski (1326-1382). Ojciec królowej Jadwigi

Ludwik Andegaweński, Ludwik Węgierski (ur. 5 kwietnia 1326, zm. 11/12 listopada 1382) – król Węgier w latach 1342-1382 i Polski od 1370 do 1382 roku, przedstawiciel dynastii Andegawenów. Był synem Karola Roberta oraz polskiej królewny Elżbiety Łokietkówny.

Był władcą niezwykle wojowniczym, ambitnym i zdolnym wykorzystywać bogactwo kraju wydobywającego nawet 1/3 złota na świecie. Dokonał podboju Dalmacji, prowadził ekspansję na Bałkanach, usiłował przejąć władzę w Neapolu, w czym jednak przeszkodził mu wybuch epidemii czarnej śmierci. Wspierał kampanie swojego wuja Kazimierza Wielkiego zmierzające do zajęcia Rusi Czerwonej. Należał do najpotężniejszych władców na kontynencie. W ojczyźnie obdarzono go przydomkiem Wielkiego.


Reklama


Na mocy układów o dziedziczeniu, potwierdzonych w latach 50. XIV wieku, Ludwik Andegaweński przejął polski tron po śmierci Kazimierza Wielkiego. Niemal nie odwiedzał Polski, a w jego imieniu nad Wisłą przez większość czasu rządziła matka – regentka Elżbieta Łokietkówna. Zmarł nie doczekawszy się męskiego potomka, przed śmiercią zadbał jednak o to, by trony Węgier oraz Polski odziedziczyły jego córki.

Książki o Ludwiku Węgierskim

Klasyczne opracowanie rządów Ludwika w Polsce wyszło spod pióra Jana Dąbrowskiego (Ostatnie lata Ludwika Wielkiego 1370-1382, najnowsza edycja – Universitas 2009). O życiu króla, jego relacjach rodzinnych i walce o przekazanie tronów córkom szeroko pisze Kamil Janicki w książce Damy polskiego imperium (Znak 2017).

Nasze artykuły o Ludwiku Węgierskim


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.