Gertrud Scholz-Klink. Najważniejsza kobieta w III Rzeszy

Strona główna » Międzywojnie » Gertrud Scholz-Klink. Najważniejsza kobieta w III Rzeszy

Nadano jej tytuł Reichsfrauenführerin – oficjalnej przywódczyni, Führerki wszystkich niemieckich kobiet. Miała propagować twierdzenia o męskiej wyższości i skłaniać obywatelki Rzeszy do pełnego podporządkowania mężom, ojcom oraz funkcjonariuszom partii. W pełni wywiązała się z powierzonego zadania.

Gertrud Scholz-Klink (a właściwie Gertrud Treusch) urodziła się w roku 1902 i już jako 18-latka wzięła ślub z urzędnikiem pocztowym. Zachęcona przez męża, wspólnie z nim wstąpiła do raczkującej partii nazistowskiej. Urodziła szóstkę dzieci, po czym… pochowała pana Scholza.


Reklama


Mężczyzna zmarł na zawał serca i to w trakcie partyjnego, nazistowskiego wiecu. Getrud nie tylko nie zniechęciła się w efekcie do polityki, ale wręcz – rzuciła się w jej wir z nowym zaangażowaniem.

Miała aparycję matki

Okazała się sprawną mówczynią, szybko awansowała w strukturach partii. W 1929 roku była już liderką sekcji kobiecej w Baden. Zaczęła też aktywnie działać na szczeblu krajowym. Liderzy partii wprost ją uwielbiali. Nie chodziło nawet o to, że była energiczna i umiejętna. Przede wszystkim – pasowała do ich wyobrażeń.

Gertrud Scholtz-Klink z Heinrichem Himmlerem. Zdjęcie z 1943 roku.

Miała gromadkę dzieci (czwórkę; dwoje zmarło) i wyglądała dokładnie tak, jak hitlerowcy wyobrażali sobie prawdziwie niemiecką kobietę. „Była dość piersiasta, blondwłosa, miała aparycję matki” – dosadnie komentuje prof. komunikacji z Pepperdine University Fred L. Casmir w poświęconej jej pracy naukowej.

W 1933 roku Gertrud Scholz-Klink wreszcie dotarła na szczyt. Została szefową Narodowosocjalistycznej Wspólnoty Kobiet, a więc żeńskiej organizacji NSDAP. Odtąd mówiono na nią Reichsfrauenführerin – Führerka kobiet Rzeszy.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Byłyśmy dumne, że ojczyzna odzyskuje godność. Niemieckie kobiety tłumaczą czemu wstąpiły do Hitlerjugend

Adolf Hitler uczynił z Getrud najważniejszą polityczkę w kraju. I dał jej misję powstrzymania wszelkich ambicji niemieckich kobiet, wszystkich ich dążeń do samodzielności i… do udziału w polityce na wzór jej samej.

Apostołka męskiej dominacji

Tim Heath autor książki Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera potwierdza: „Jej głównym zadaniem było lansowanie męskiej dominacji i wyższości mężczyzn nad kobietami oraz podkreślanie doniosłości rodzenia dzieci”.


Reklama


Gertrud Scholz-Klink miała już w tym czasie drugiego męża, wysoko postawionego oficera SS. Wśród słuchaczek budziła nie tylko podziw, ale może przede wszystkim – grozę. Zarazem jednak potrafiła ściągać tłumy.

W 1937 roku zorganizowała prawdopodobnie największe spotkanie polityczne niemieckich kobiet w dotychczasowych dziejach kraju. Na żeńską część kongresu partyjnego przybyło aż 25 000 Niemek. Wszystkim im wpierała, że muszą być służalczo wierne mężczyznom i bezwolnie realizować linię NSDAP.

Powyższe relacje ukazały się na kartach książki Tima Heatha pt. Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera (Bellona 2019)
Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Tima Heatha pt. Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera (Bellona 2019).

Dawała też do zrozumienia, że ich rolą jest wyłącznie słuchać. Agresywnie zwalczała wszelkie dążenia Niemek do oficjalnej obecności w polityce. O tych posłankach, które za czasów Republiki Weimarskiej zasiadały w parlamencie mówiła, że „przyniosły wstyd swojej płci”.

Dbanie o potrzeby męża

Tim Heath pisze w Dziewczynach wodza:

W jednym z przemówień Klink powiedziała: „Zadaniem kobiety jest dbanie w domu i w pracy o potrzeby mężczyzny, od pierwszej do ostatniej chwili jego życia”. (…)


Reklama


Do jej obowiązków należało [też] nakłanianie kobiet do pracy dla dobra nazistowskiego państwa. W jednym z przemówień wygłoszonych w 1938 roku dowodziła, że „kobieta niemiecka musi ciągle pracować, (…) i musi wyrzec się wszelkich przyjemności i wygód”.

Te ostatnie zarezerwowane były tylko dla mężczyzn.

Gertrud Scholtz-Klink na fotografii portretowej z 1934 roku.

„Nie mniej obłąkana niż Hitler”

Heath podkreśla, że „pod względem politycznym Klink była nie mniej obłąkana niż Hitler”. I co ważne nie tylko popierała jego wizję dla własnej korzyści, ale też szczerze wierzyła w ideę upadlania kobiet.

Poza sceną publiczną uchodziła za osobę arogancką i złośliwą” – można przeczytać w Dziewczynach wodza.

Kiedyś, podczas dyskusji o męskiej supremacji i przemocy wobec kobiet, zwierzyła się jednej z instruktorek BDM, która prosiła o nieujawnianie nazwiska: „Któraż kobieta nie chciałaby zostać siłą wzięta przez swego mężczyznę? Jeśli jest szczera, każda przyzna, że to lubi”.


Reklama


Rzeczniczką prasową nazistów

„Uczyła kobiety jakie mają obowiązki wobec kraju, a żeńskie organizacje w Niemczech przekształciła w narzędzia nazistowskiej indoktrynacji” – dodaje na temat Gertrud Scholz-Klink historyczka Cate Haste, autorka pracy Nazi Women.

Reichsfrauenführerin pozostała na swoim stanowisku aż do upadku III Rzeszy. Jedni piszą o niej, że była swoistą „rzeczniczką prasową nazistów względem kobiet”. Inni bagatelizują jej rolę, pisząc, że stanowiła tylko figurantkę. Tak też Gertrud Scholz-Klink potraktowali alianci.

Gertrud_Scholtz-Klink z wizytą w Luksemburgu w 1941 roku.

Chociaż kobieta należała do bezpośredniego kręgu współpracowników Hitlera i propagowała najbardziej odrażające aspekty linii partyjnej, po 1945 roku nie została uznana za zbrodniarkę wojenną. W więzieniu spędziła tylko kilka lat – od 1948 do 1953 roku. Zresztą wyłącznie pod zarzutem fałszowania dokumentów.

Poglądów nigdy nie zmieniła. W 1978 roku ukazała się jej książka pt. Die Frau im Dritten Reich, a więc Kobieta w Trzeciej Rzeszy. Zadedykowała ją „ofiarom procesów norymberskich”. Zmarła w 1999 roku, w wieku 97 lat.

Przeczytaj też czego uczono dziewczęta w hitlerowskiej młodzieżówce – Bund Deutscher Mädel.

Kup w księgarni Świata Książki

Bibliografia

  1. Casmir Fred L., Gertrud Scholtz‐Klink: Nazi spokesman to German women, „Today’s Speech”, t. 17 (1969).
  2. Haste Kate, Nazi Women, Channel 4 Books 2001.
  3. Heath Tim, Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera, Bellona 2019.
  4. Simkin John, Gertrud Scholtz-Klink, „Spartacus Educational”.
Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.