Kazimierz Sosnkowski już w lutym 1938 roku dokładnie przewidział, co zrobi Hitler. Inni nie chcieli mu wierzyć

Strona główna » Międzywojnie » Kazimierz Sosnkowski już w lutym 1938 roku dokładnie przewidział, co zrobi Hitler. Inni nie chcieli mu wierzyć

Na początku 1938 roku sanacyjne władze liczyły, że uda się ułożyć przyjazne stosunki z III Rzeszą. Śmigły-Rydz martwił się wręcz, że po odejściu od władzy Hitlera ulegną one pogorszeniu. Tylko stary druh Józefa Piłsudskiego generał Kazimierz Sosnkowski nie miał złudzeń.

W lutym 1938 roku na polecenie Hitlera do Polski z wizytą przyjechał Hermann Göring. W czasie dwukrotnego spotkania z ministrem Józefem Beckiem omawiał między innymi kwestię koordynacji polityki Austrii i Niemiec.


Reklama


Interesy Polski nie będą dotknięte

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ledwie kilka tygodni później ojczyzna Mozarta został włączona w obręb Wielkich Niemiec, ale o tych planach oczywiście gruby nazista nie wspomniał byłemu podpułkownikowi artylerii konnej. Jak pisze Krzysztof Rak w książce Polska – niespełniony sojusznik Hitlera, w trakcie przyjacielskiej konwersacji:

Beck po raz kolejny potwierdził, że Polska nie posiada w Austrii zainteresowań politycznych, a jedynie gospodarcze. Marszałek obiecał je uwzględnić. Polski minister zakomunikował, że Polska ma swoje poważne interesy w Czechosłowacji. Jest bowiem zainteresowana „w pewnym rejonie Czechosłowacji” i „w sposobie ewentualnego załatwienia zagadnień czeskich”.

Hermann Göring i Józef Beck na zdjęciu z 1935 roku (domena publiczna).
Hermann Göring i Józef Beck na zdjęciu z 1935 roku (domena publiczna).

Göring rzecz jasna solennie zapewnił sanacyjnego polityka, że „interesy Polski in Mährisch-Ostrau nie będą dotknięte”. Dodatkowo podkreślił, że Warszawa może liczyć na to, że zostanie poinformowana z wyprzedzeniem o planowanej niemieckiej akcji przeciwko Pradze.

Wysłannik Hitlera spotkał się również z generalnym inspektorem sił zbrojnych marszałkiem Edwardem Śmigłym-Rydzem, którego przy tej okazji zaprosił do Berlina. W trakcie rozmowy poruszono również kwestię Gdańska oraz zagrożenia ze strony Związku Radzieckiego.

Śmigły musiał być bardzo zadowolony z efektów dyskusji, ponieważ kilka dni później w czasie spotkania z bliskim współpracownikiem Becka, podsekretarzem stanu w MSZ Janem Szembekiem wyraził „zaniepokojenie, czy z chwilą odejścia Hitlera od władzy Berlin kontynuować będzie politykę porozumienia z Polski”.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Tak Hitler uzasadniał konieczność inwazji na Polskę. Oto co powiedział swoim generałom w maju 1939 roku

Polska będzie następna

Tymczasem wśród sanacyjnej wierchuszki był ktoś, kto nie uległ urokowi roztaczanemu przez Hitlera. Stary przyjaciel i towarzysz Piłsudskiego jeszcze sprzed Wielkiej Wojny, generał Kazimierz Sosnkowski, z zaskakującą precyzją przewidział to co miało się wydarzyć w trakcie nadchodzących dwóch lat.

Podczas rozmowy z Janem Szembekiem, do której doszło przy śniadaniu w niemieckiej ambasadzie z okazji wizyty Göringa generał:

[…] wyrażał obawy co do ekspansji niemieckiej. Zaznaczył, że – jego zdaniem – wypadki zaczynają toczyć się za szybko. To, co obecnie się dzieje, zahacza już o nasze żywotne interesy. Osobiście sądził, że apetyty niemieckie pójdą przede wszystkim w kierunku kolonii. Tymczasem wypadki wskazują, że teraz przyjdzie Austria, za nią Czechy, potem my, a wreszcie Francja.

Generał Sosnkowski już na początku 1938 roku nie miał złudzeń, co do planów Hitlera. Na zdjęciu Sosnkowski (drugi z prawej) podczas wspólnego polowania z Göringiem i Mościckim (domena publiczna).
Generał Kazimierz Sosnkowski już na początku 1938 roku nie miał złudzeń, co do planów Hitlera. Na zdjęciu Sosnkowski (drugi z prawej) podczas wspólnego polowania z Göringiem i prezydentem Mościckim (domena publiczna).

Jak pisze w swojej książce Krzysztof Rak:

Szembek nie skomentował tej refleksji generała. Wątpliwe, by się z nią zgadzał, żywił bowiem, podobnie jak jego szef, większe zaufanie do Niemiec. Uważał, że uda się z nimi dyplomatycznie ułożyć.

Historia pokazała, że to jednak Sosnkowski w tym wypadku miał całkowitą rację.

Przeczytaj również o tym dlaczego Józef Piłsudski nie chciał się spotkać z Hitlerem i co naprawdę myślał o sojuszu z III Rzeszą.


Reklama


Bibliografia

Artykuł powstał w oparciu o książkę Krzysztofa Raka pt. Polska – niespełniony sojusznik Hitlera (Bellona 2019).

Ilustracja tytułowa: Hitler wśród generalicji podczas inwazji na Polskę (domena publiczna).

Autor
Rafał Kuzak
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.