Podbój Abisynii przez Włochy. Czy Mussolini wygrał wojnę dzięki… jednemu eksponatowi pożyczonemu z muzeum?

Strona główna » Międzywojnie » Podbój Abisynii przez Włochy. Czy Mussolini wygrał wojnę dzięki… jednemu eksponatowi pożyczonemu z muzeum?

Proceder psucia monety uprawiano przez stulecia. I nie zaprzestano go nawet po tym, jak papierowe banknoty wyparły pieniądz kruszcowy. Metoda a antycznym rodowodzie w latach 30. XX wieku pomogła faszystowskim Włochom podbić Abisynię. Co dokładnie zrobił Benito Mussolini?

W roku 1935 w Afryce istniały tylko dwa niepodległe państwa. Na jedno z nich – Abisynię (czyli obecną Etiopię) – Włosi ostrzyli sobie zęby już od XIX stulecia.


Reklama


Marzenia o zdobyciu intratnej kolonii postanowił wcielić w życie faszystowski dyktator, Benito Mussolini. Zanim jednak Duce przystąpił do inwazji zbrojnej, postarał się o maksymalne osłabienie przeciwnika, uderzając w jego gospodarkę.

Sprawdzony pieniądz

Cel był prosty – wywołać jak największą inflację. Metoda okazała się jednak co najmniej zaskakująca. Wykorzystano… srebrne talary cesarzowej Marii Teresy Habsburg.

Talar Marii Teresy, to właśnie takie monety fałszował Mussolini (Frank C. Müller/CC BY-SA 3.0).
Talar Marii Teresy, to właśnie takie monety fałszował Mussolini (Frank C. Müller/CC BY-SA 3.0).

Mowa o tej samej Marii Teresie, która przyczyniła się do upadku Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Władczyni zmarła wprawdzie w roku 1780, ale monety wprowadzone przez nią do obiegu bito jeszcze przez kilka kolejnych dekad.

Dzięki wysokiej jakości talary Marii Teresy zdobyły sobie także wielką popularność na Bliskim Wschodzie oraz we wschodniej Afryce. W Abisynii nie tylko nadal używano ich w latach 30. XX wieku, ale wręcz… stanowiły podstawowy środek płatniczy w kraju. Właśnie ten fakt postanowił wykorzystać Benito Mussolini.


Reklama


Życzliwi muzealnicy

Oryginalne stemple, z użyciem których niegdyś wybijano monety, znajdowały się w tym czasie w jednym z wiedeńskich muzeów. Dla przeciętnego człowieka stanowiłoby to problem niemożliwy do pokonania, ale włoski dyktator nie musiał się nawet wysilać.

Mussolini nie zlecił podrobienia stempli, a już tym bardziej ich kradzieży. Najzwyczajniej w świecie zwrócił się z prośbą o wypożyczenie eksponatów. Władze alpejskiego kraju skwapliwie przystały na tę prośbę. Wszak to właśnie Duce był gwarantem niepodległości Austrii przed zakusami Adolfa Hitlera, który pragnął przyłączyć swą ojczyznę do Trzeciej Rzeszy.

Mieszkańcy podbitej przez Włochów Abisynii pozdrawiają podobiznę Benito Mussoliniego. (domena publiczna).
Mieszkańcy podbitej przez Włochów Abisynii pozdrawiają podobiznę Benito Mussoliniego. (domena publiczna).

Metoda stara… jak gospodarka pieniężna

Po tym, jak stemple znalazły się we Włoszech przystąpiono do masowego bicia „zepsutych” talarów. Metoda niczym nie różniła się od tej, którą władcy wykorzystywano już w głębokim średniowieczu, a nawet wcześniej.

Moneta wyglądała tak samo jak oryginał, jednak znajdowało się w niej o wiele mniej srebra, w związku z czym wartość nominalna nie odpowiadała tej rzeczywistej.


Reklama


Niemal bezwartościowe talary wprowadzono do obiegu, co niemal natychmiast doprowadziło do Abisynii do lawinowego wzrostu inflacji i kryzysu finansowego. Rezerwy pieniężne cesarza Hajle Sellasje z dnia na dzień straciły na wartości. To zaś znacznie ułatwiło zadanie włoskim siłom inwazyjnym…

Przeczytaj również o tym, że Hitler omal nie wywołał II wojny światowej już w 1937 roku

Bibliografia

  • Morawski Wojciech, Od marki do złotego. Historia finansów Drugiej Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008.
Autor
Rafał Kuzak
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.