Polacy nie zwyciężyli pod Warszawą w 1920 roku? Zachodni politycy twierdzili, że to oni są autorami sukcesu

Strona główna » Międzywojnie » Polacy nie zwyciężyli pod Warszawą w 1920 roku? Zachodni politycy twierdzili, że to oni są autorami sukcesu

Polska w czasie wojny z bolszewikami i kluczowej bitwy warszawskiej otrzymała zaledwie minimalną pomoc od mocarstw zachodnich, i to głównie w sferze moralnej. Zwycięstwo Rzeczpospolitej przyniosło jednak wymierne korzyści przynajmniej dwóm europejskim politykom.

Francuski generał Maxim Weygand, jeden z członków międzysojuszniczej misji dyplomatycznej wysłanej do Warszawy, został okrzyknięty przez prasę na Zachodzie faktycznym zwycięzcą bitwy warszawskiej 1920 roku.


Reklama


Francuska ofensywa wizerunkowa

W oszałamiającym blasku jego chwały nie omieszkał się ogrzać sam premier Trzeciej Republiki francuskiej Alexandre Millerand.

Fachowcy od politycznego wizerunku świetnie wykorzystali nadarzającą się okazję i wykreowali Milleranda na ojca sukcesu Weyganda w Polsce. Poprawa wizerunku bardzo mu się przydała.

Francuski premier i prezydent Alexandre Millerand na karykaturze z epoki.

23 września 1920 roku przytłaczającą większością głosów Millerand został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Francji.

David Lloyd George: to wszystko moja zasługa

Również nieprzychylnie nastawiony do Polaków, a do pewnego stopnia wręcz wspierający bolszewików, premier Wielkiej Brytanii David Lloyd George promował wizję, wedle której… on sam doprowadził do pokonania czerwonych.


Reklama


Gratulował sobie pomysłu wysłania do Warszawy Weyganda oraz brytyjskiego szefa misji międzysojuszniczej, lorda Edgara Vincenta D’Abernona (człowieka, który nazwie później triumf z sierpnia 1920 roku „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”).

Według oficjalnych prasowych wypowiedzi Davida Lloyda George’a właśnie niepospolite talenty dwóch generałów zadecydowały o końcowym zwycięstwie.

David Lloyd George na fotografii z 1918 roku.

Norman Davies: Polska ocaliła Lloyda George’a

W rzeczywistości Londyn, mając na uwadze korzyści wynikające z nawiązania stosunków handlowych z Moskwą (prowadzono już rozmowy w tej sprawie), wymusił na Francji i Stanach Zjednoczonych, aby nie udzielały Polsce oficjalnej pomocy militarnej a jednocześnie sam złagodził swoje stanowisko wobec Sowietów.

Podczas negocjacji pokojowych brytyjski premier najpierw naciskał Polaków, aby przyjęli upokarzające sowieckie warunki, a potem, aby sami nie stawiali zbyt wygórowanych żądań bolszewikom.

Można sądzić, że gdyby Polacy przegrali w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Lloyd George zapłaciłby za to swoim stanowiskiem.

Jeśli nawet pozostałby na fotelu premiera, to zostałby upokorzony przez politycznych przeciwników i zmuszony do zmiany dotychczasowej, ugodowej polityki względem Moskwy. Upadek Polski oznaczałby bowiem wezwanie do nowej, alianckiej interwencji przeciwko Rosji, której przeprowadzenia brytyjski premier był zadeklarowanym przeciwnikiem.


Reklama


Jak trafnie ujął to profesor Norman Davies: „Lloyd George nie ocalił Polski w 1920 roku; to Polska ocaliła Lloyda George’a”.

Przeczytaj też o tym, dlaczego Francuzi nie przyszli Polsce z pomocą w 1939 roku? Zdaniem tego historyka powstrzymała ich tylko… kiepska pogoda.

Bibliografia

  1. Davies N., Orzeł biały, czerwona gwiazda, Kraków 2006.
  2. Felczak W., Historia Węgier, Wrocław 1983.
  3. Kershaw I., Do piekła i z powrotem. Europa 1914-1949, Kraków 2016.
  4. Osica J., Sowa A., 1920. Rok niezwykły, rok zwyczajny, Poznań 2011.
  5. Watt R.M., Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939, Warszawa 2005.
  6. Wyszczelski L., Bitwa u wrót Warszawy, Warszawa 2013.
  7. Wyszczelski L., Wojna polsko-rosyjska 1919-1920, Warszawa 2016.
Autor
Dariusz Kaliński
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.