„Położył mu na gardle łopatę i stanął na niej”. Wstrząsające świadectwo sadyzmu kapo w Auschwitz-Birkenau

Strona główna » II wojna światowa » „Położył mu na gardle łopatę i stanął na niej”. Wstrząsające świadectwo sadyzmu kapo w Auschwitz-Birkenau

Jedno „niewłaściwe” pytanie zadane kapo w Auschwitz-Birkenau mogło kosztować więźnia życie. Przekonał się o tym na własne oczy Otto Pressburger. Już na początku swojego pobytu w piekle na ziemi był świadkiem trudnego do wyobrażenia bestialstwa nadzorców.

Otto Pressburger trafił do Auschwitz-Birkenau w marcu 1942 roku, wraz ze swoim ojcem. Był jednym z pierwszych słowackich Żydów, którzy zostali wysłani do obozu (więcej na temat deportacji ze Słowacji pisałem w innym tekście).


Reklama


„Wziął łopatę i zaczął bić więźnia po głowie”

W tym czasie jeszcze nie przeprowadzano natychmiastowej selekcji „do gazu”. Wszystkich nowo przybyłych skierowano do pracy w dopiero co uruchomionym obozie Auschwitz II Birkenau.

Mieli tam budować drogę. Już pierwszego dnia Pressburger został skonfrontowany z okrutnymi realiami panującymi w niemieckiej fabryce śmierci.

Deportacja słowackich Żydów (domena publiczna).
Słowaccy Żydzi przygotowani do deportacji do Auschwitz-Birkenau (domena publiczna).

W relacji, którą przytacza Laurence Rees w książce Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie” były więzień wspominał między innymi o tym, jak pilnujący ich kapo zauważył, że pewien wysoki i silny mężczyzna pochodzący z tego samego miasta, co Pressburger ma złote zęby. Oprawca od razu zażądał, aby osadzony dał je sobie wyrwać.

Słowacki Żyd – nieznający jeszcze obozowego bestialstwa – stanowczo odmówił. Taka reakcja rozwścieczyła kapo, który zaczął krzyczeć, że osadzeni mają wykonywać jego rozkazy.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

To co później się stało zmroziło krew w żyłach świadków. Zwyrodnialec chwycił łopatę:

(…) i zaczął bić więźnia po głowie, uderzył kilka razy, aż ten padł na ziemię. Kapo odwrócił go twarzą do góry, położył mu na gardle łopatę i stanął na niej. Złamał mu kark, a potem łopatą zaczął wybijać mu z ust złote zęby.

Na więźniów Auschwitz-Birkenau na każdym kroku czyhała śmierć (domena publiczna).
Na więźniów Auschwitz-Birkenau na każdym kroku czyhała śmierć (domena publiczna).

„Zabił go w ten sam sposób”

Jeden ze zszokowanych więźniów zwrócił się do kapo z naiwnym pytaniem, jak ten mógł coś takiego zrobić. To jeszcze bardziej zirytowało oprawcę, który „podszedł do niego i powiedział, że mu pokaże, a potem zabił go w ten sam sposób”.

Na koniec rzucił do pozostałych, „aby nie zadawali pytań i nie wtykali nosa w nie swoje sprawy”. Tego dnia kapo zamordował z zimną krwią jeszcze dziesięciu nieszczęśników. Jak podkreślał Pressburger „zabił tych ludzi dla zabawy”.

Przeczytaj również o jednej z najokrutniejszych kar w Auschwitz-Birkenau. „Była to męczarnia nie do opisania”


Reklama


Bibliografia

Autor
Rafał Kuzak
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.