Znieważenie głowy państwa. Polski sąd wysłał Żyda za kraty, bo skrytykował Adolfa Hitlera

Przepis karny przewidujący konsekwencje za znieważenie głowy obcego państwa co jakiś czas wywołuje głośne kontrowersje. W XXI wieku wyrok więzienia w zawieszeniu i wysokiej grzywny usłyszał Jerzy Urban za wypowiedzi na temat Jana Pawła II. W przedwojennej Polsce nawet surowiej ukarano człowieka, który ważył się skrytykować… Adolfa Hitlera.

Naum Abraham Halbersztadt posiadał w Warszawie skład wyrobów aptecznych, który przynajmniej do 1935 roku dobrze prosperował.


Reklama


Mężczyzna zajmował się artykułami medycznymi, ale przy okazji orientował się odrobinę w sprawach międzynarodowych. Wiedział, jakie prześladowania spotykają społeczność żydowską w III Rzeszy. Pomny na sytuację swoich pobratymców, odrzucał wszelkie oferty współpracy handlowej przedstawiane mu przez niemieckie firmy.

„Niezliczoną ilość razy prosiłem panów…”

Wśród niechcianych kontrahentów znalazła się między innymi znana fabryka Elektrodental-Fischer.

Apteka w Warszawie na fotografii z roku 1930. Zdjęcie z archiwum „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”.

Halbersztadt, mimo powtarzanych próśb o zaprzestanie wysyłania ofert i propozycji, nieprzerwanie otrzymywał z niej listy. Pewnego dnia nie wytrzymał i w dosadnych słowach odpisał, co myśli o tym natręctwie i o sytuacji za zachodnią granicą:

Niezliczoną ilość razy prosiłem panów, aby mnie nie niepokoili swymi pismami. Ponieważ istnieje ustrój hitlerowski, nie będę przyjmował żadnych ofert tak długo, póki Hitler ze swoją hołotą będą rządzili w Niemczech, a żaden porządny człowiek nie będzie utrzymywał z wami stosunków.


Reklama


Sprawa wagi państwowej

Te słowa Żyd skreślił na kopercie, dodając jeszcze króciutkie „zwrot” i wrzucił list do skrzynki. Na jego nieszczęście, na terytorium Rzeszy nietypowym, jawnym dopiskiem zainteresował się urząd pocztowy.

List został skierowany do ministerstwa poczt i telegrafów Rzeszy Niemieckiej. Krótka acz dosadna wiadomość Nauma Abrahama Halbersztadta wywołała konsternację i popchnęła resort do działania.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Władza niemiecka przekazała feralną kopertę władzy polskiej, a ta polskiemu odpowiednikowi wspomnianego wyżej ministerstwa. Stamtąd „materiał dowodowy” powędrował do prokuratury, która w toku postępowania szybko wykryła, kto był autorem notatki.

Artykuł 111

Polski kodeks karny z 1932 roku w artykule 111 wyraźnie stwierdzał, że za znieważenie naczelnika obcego państwa grożą trzy lata więzienia. Prokuratura przeprowadziła skrupulatne śledztwo i… sporządziła akt oskarżenia, po czym pociągnęła Żyda do odpowiedzialności.

Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Warszawie na fotografii z 1931 roku. Ilustracja poglądowa.

Komentarz Halbersztadta nie był skierowany do Hitlera, nie miał charakteru publicznego, a nawet jego obraźliwość wydaje się dyskusyjna. W okresie odprężenia na linii Berlin-Warszawa, gdy sanacyjnym władzom wyraźnie zależało na obłaskawieniu nazistowskiego reżimu, potraktowano go jednak z pełną stanowczością.

Z końcem sierpnia 1935 roku prasa informowała o skierowaniu sprawy do sądu. A już miesiąc później – o wyroku skazującym.

Przeczytaj też: Jej mąż odpowiadał za śmierć milionów, ona rozwoziła łajno. Nie tak wyobrażała sobie życie u boku szefa SS

„Z którym łączną Polskę stosunki przyjazne”

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że wypowiedź Halbersztadta „zawierała pogardę i stanowiła obrazę”. Jak donosił dziennik 5-ta rano:

Za okoliczność obciążającą Sąd Okręgowy uznał, że obraza dotknęła Naczelnika Państwa z nami sąsiadującego, z którym łączą Polskę stosunki przyjazne, okoliczność zaś łagodzącą – poprzednią niekaralność oskarżonego, jego wiek oraz stan pewnego wzruszenia, wywołanego sytuacją Żydów Niemczech, którą oskarżony uważał za niekorzystną.


Reklama


„Stan wzruszenia” nie wystarczył jednak, by skład orzekający powstrzymał się od wymierzania kary. Żydowski aptekarz usłyszał wyrok ośmiu miesięcy aresztu. Miał też zapłacić 40 złotych opłat sądowych i zwrócić koszty postępowania.

Przeczytaj też o tym, jak Niemcy oceniali zamach majowy z 1926 roku. Co mówił tajny raport dyplomaty na placówce w Warszawie?

Bibliografia

 1. „Mały Dziennik”, 1935.
 2. Za obrazę Hitlera, „5 groszy. Dziennik Narodowy”, 29 sierpnia 1935.
 3. Wyrok w procesie o obrazę Hitlera, „5-ta Rano”, 26 września 2935.
Współautor
Aleksandra Zaprutko-Janicka
Współautor
Kamil Janicki
23 komentarze
 • Polacy ściśle współpracowali z Hitlerem a teraz robią z siebie niewinne odiary. Gering z Goebeelsem wielokrotnie chlali wóde z Beckiem swym wiernym uczniem i wielbicielem Adolfa.

    • Udowodniłeś, że Polakiem na pewno nie jesteś. Polak w lot złapał by aluzję, dla Rosjan niezrozumiałą. Towarzyszom z Azji wyjaśnię : gdyby Nixon urzędował dzisiaj, rzekłby w słynnych, anegdotycznych okolicznościach – ” wiem że to putinsyn, ale to nasz putinsyn”. Ponieważ jednak urzędował kilkadziesiąt lat temu, nazwał pewnego zbrodniarza innym „synem”, choć równie dosadnie.

  • Hitler ściśle współpracował na pewno ze Stalinem. Współpraca Niemiec i Rosji rozpoczęła się już w Rapallo 1922. Od tego czasu Niemcy mogli ćwiczyć na Rosyjskich poligonach i rozwijać wojska pancerne oraz lotnictwo. W 1939 na podstawie paktu Ribbentrop-Molotow towarzysze broni podzielili między siebie Europę. Wszystko na wschód od linii podzialu stało się łupem Rosji ,a na zachód łupem Niemiec. Linia ta dzieliła Polskę na połowę. Nawet sojusznicy z pod znaku swastyki oraz sierpnia i młota zorganizowali wspólną paradę zwycięzców w Brześciu. Współpraca trwała aż do 22.06.1941 ,kiedy socjalistyczne zwierzęta skoczyły sobie do gardeł. Bez Rosyjskich dostaw ropy ,zboża ,rudy żelaza i innych surowców niezbędnych do prowadzenia wojny Niemcy nie mogli by podbić Europy. Stalin to wspólnik Hitlera. Zanim Ruski trolu rzucisz kamień sprawdź czy sam jesteś bez winy.

   • Sam jesteś trolem i to Goebbelsa. Współpraca ZSRR z Niemcami skończyła się w 33r po dojściu do władzy Hitlera pupilka Kapitalistów sowicie sponsorowanego przez Przemysłowców i kościół. ZSRR kilkukrotnie prosiło i błagało tzw zachód o wspólną interwencję przeciwko 3 Rzeszy dawał już konkretnie 120 dywizji 10tys armat 10tys czołgów i 5 tys samolotów jednak oni ich olali gdyż celowo swego kumpla Adolfa chcieli skierować na ZSRR jednak Stalin nie był tak głupi jak Beck i nie dał się wykiwać, dlatego pakt Ribentrop- Mołotow to pakt obronny, który dawał czas ZSRR na przygotowanie obrony i gdyby wasz Hitler poczekał jeszcze rok i napadł w 42r to dostał by bęcki już na początku Beck był wiernym wasalem Hitlera i nawet nie przepuścił Bombowców z ZSRR, które szły na pomoc Czechosłowacji i wiernopoddańczo osobiście pojechał zameldować to Adolfowi. To że zanim rzucisz Trollu oskarżenia to sprawdź daty do 23 sierpnia 39r bo wasz Adolf to z księżyca nie spadł, ale był chodowany przez Kapitalistów już od 1920 a może już wczesniej w celu przyszłej krucjaty na wschód gdyż okazało się że pokonać Rosję nie jest tak łatwo jak myśleli ci którzy wysłali tam agenta Piłsudskiegi a któremu to jednak udało się przez 20 lat okupować zachodnie ziemię ZSRR. Dlatego granice w 39r wróciły na swoje miejsce po okupacji Polskiej i wkroczenie 17 września to nie wrogi akt, ale akt sprawiedliwości dziejowej bo to ziemie Etnicznie szerokorozumianych Rusinów i poza Lwowem Polaków tam mieszkała garstka a większość to koloniści przywiezieni przez Armię Piłsudskiego

    • tę swoją żałosną komunistyczną propagandę, to sobie wsadź głęboko gdzieś. Stalin umożliwił Hitlerowi zdobycie władzy, bo nie pozwolił niemieckiej partii komunistycznej wchodzić w koalicję z socjalistami. A popieranie ataku z 17 września 1939 na polskie ziemie wschodnie, jest równoznaczne z popieraniem represji na tamtych terenach wobec ludności polskiej, wywózkami na Syberię i strzelaniem w tył głowy w Katyniu, także popierania rozjeżdżania cywilów czołgami przecz czerwoną hołotę.

     • Masz wyprany mózg to Socjalg Zdrajcy pierwsi zakazali kontaktu z Komuchami daty nieuku daty sprawdzaj daty nieuku z wypranym mozgiem

    • Polska żadnych ziem ZSRR w roku 1920 nie okupowala trolu. Tylko odebrała zaledwie część ziemi zabranych 1 RP przez twoją Rosję wspólnie z Niemcami w latach 1772 ,1793 ,1795. W 1920 do 2 RP wróciły zaledwie ziemię 3 rozbioru Rosyjskiego i mała część 2. Wasz czerwony wódz Lenin uznał wasze Rosyjskie zabory za nieważne ,wiec granica między Rosją a 2 RP powinna biec według stanu na 1772 r. Jakim prawem piszesz trolu o Polskim Lwowie który nigdy przed 1945 do żadnej Rosji nie należał. Grody Czerwienskie z Przemyslem i Lwowem były Polskie już za Mieszka I ,później przechodziły z rąk do rąk ,aż w 1349 wróciły na stałe do Polski. Żadni Rosjanie nigdy we Lwowie nie mieszkali. Kto to są ci Etnicznie szerokorozumiani Rusini ? Ani Białorusini ,ani Ukraińcy nie mają z mieszańcami Mongolsko-Ugrofinskimi zwanymi Rosjanami nic wspólnego. Rosjanie nie są żadnymi słowianami tylko półmongolami.

     • A ty jesteś półgłówkiem. Zarówno USRR jak i BSRR były równouprawnionymi republikami ZSRR i mieli prawo odzyskać te ziemię w II RP nie było żadnych autonomicznych republik Słowian wschodnich.

 • Ciekawe kiedy będzie artykuł o tym jak Żydzi kolaborowali z Niemcami, a po wojnie żydowscy oprawcy w togach i żydowscy oficerowie mordowali Polaków?

 • Jakich Polaków? Bandyci Przekleci to nie Polacy tylko niedobitki po Hitlerze i współpracownicy Gestapo jak łupaszko.

  • Bandytami to są twoi komunistyczni mordercy z armii czerwonej, co „wyzwalali” Polskę, gwałcąc, mordując i grabiąc niewinnych ludzi oraz niszcząc wszystkich wrogich „jedynie słusznej władzy”.

   • A ty jesteś półgłówkiem. Zarówno USRR jak i BSRR były równouprawnionymi republikami ZSRR i mieli prawo odzyskać te ziemię w II RP nie było żadnych autonomicznych republik Słowian wschodnich

   • Dla ciebie wolksdojczu i twoich Bandytów z SS to Armia Czerwona zawsze będzie zła lecz dla nas Polaków to wyzwoliciele i obrońcy gdyż inaczej twój Adolf WSADZIŁ by nas wszystkich Polaków do pieca

    • SS ,Gestapo i NKWD to przecież towarzysze broni którzy spotykali się w latach 1939-1941 na tajnych konferencjach między innymi w Brześciu ,Zakopanem i Krakowie. Narodowi Socjaliści z Niemiec ,wymieniali się z Komunistami z Rosji najlepszymi metodami mordowania Polskiej inteligencji. Półgówku ,półmongolskie Rosyjskie bydło nigdy nie miało prawa okupacji ziem Białoruskich ani Ukraińskich. Marzy Ci się Stary Komuchu Matuszak Rassija od Kalisza do Władywostoku. Nieoczekiwanie wasze. Fakt okupacji od 1772 do 1918 ziemi innego państwa nie czyni nikogo jej właścicielem. Dziś Rosyjskie półmongolskie bydło też okupuje Ukraiński Krym i węglowe Zagłębie Donieckie. Rosyjskiej hołocie zawsze mało ,jak mają biedę i głód to zawsze szukają wroga na zewnątrz a nie w swoim złodziejskim i przestępczym kraju.

 • Kto was uczy tych bolszewickich bredni. Hitler doszedł do władzy w Niemczech jedynie przy pomocy Stalina, który wyłożył na sfinansowanie kampanii NSDAP i Hitlera ogromną sumę 53 milionów marek w złocie, co na dzisiejsze daje ok. 55 milionów euro. Pieniądze dostarczył Hitlerowi były pułkownik kajzerowskiego wywiadu Heinz Nikolai, mający rosyjskie pochodzenie – ten sam, który w 1917 zorganizował słynny przejazd Lenina pociągiem ze Szwajcarii do Petersburga i sfinansował początek rewolucji bolszewickiej. Po 1933 ścisła współpraca wojskowa między Niemcami a ZSRS jeszcze się zacieśniła , a także poszerzyła o współpracę gospodarczą, bo III Rzesza była głównym importerem rosyjskiej ropy, stali i węgla. W zakładach lotniczych w Fili i Samarze pod Moskwą powstawały samoloty Heikla, Messerschmitta i Junkersa, a w fabrykach Kujbyszewa, Charkowa i Stalingradu budowano niemieckie czołgi, których posiadania zabraniał Niemcom Traktat Wersalski. Zagony pancerne Guderiana swój Blitzkrieg ćwiczyła na stepach Krymu i Kubania. W zamian niemieccy sztabowcy szkolili oficerów Armii Czerwonej. Słynne T-34 i Jaki powstawały na podstawie dokumentacji technicznej niemieckich czołgów i samolotów, które miały skutecznie zwalczać, ponieważ Stalin planował zaatakować Niemcy. Niektórzy historycy twierdzą, że Hitler wyprzedził jego atak zaledwie o kilka miesięcy. Tego, że Stalin planował uderzenie na Niemcy, dowodzi fakt, że ZSRS nie miał żadnej infrastruktury obronnej, którą musiał by posiadać, gdyby zamierzał się jedynie bronić. Tymczasem Niemcy weszli głęboko na terytorium ZSRS nie napotykając na jakiekolwiek obronne urządzenia, bo te nie były Stalinowi do ataku potrzebne.

  • Ciebie to chyba uczył histori Goebbels. Wasz Adolf był sponsorowany przez Przemysłowców, oligarchów również Amerykańskich i jest na to wiele dokumentów jak zjazd w Duseldorffie tzw. Plan Younga plan Davisa i przez Watykan a Pius był jego osobistym przyjacielem, również katolicka partia centrum go popierała a SS Himlera pomagali tworzyć jezuici. Atak niby wyprzedzający Stalina to stek Bzdur wymyślanych przez obecnych agentów uSSa

   • Ty Wania tak z głodu , czy pod wpływem samogonu bredzisz? Ucz się historii własnej ojczyzny, ale nie tej zmanipulowanej przez Stalina i Putina. Jest wielu rzetelnych rosyjskich historyków, Putin jeszcze nie wszystkich pozamykał, nie wszystkich zamordowali jego oprawcy.

   • Przecież to Niemcy od 1922 pomagali modernizowac Rosyjską armię i przemysł. To Stalin pomógł dojść Hitlerowi do władzy blokując koalicję między Niemieckimi Komunistami i Socjaldemokratami. Bez tego blokowania NSDAP Hitlera nie zdobyła by władzy. Towarzysz Stalin liczył na wybuch wojny na zachodzie w stylu 1 WS ,a wtedy na wykrwawione siły Niemiec ,Francji i Angli miała uderzyć Rosyjską armią Zdradziecka. Ale się przeliczył i jego marionetka Hitler po łatwym zwycięstwie nad Francją ,uderzył na swojego Rosyjskiego mentora Stalina z którym przecież 2 lata wcześniej dzielił się Polska ,tak jak zapisali sobie towarzysze broni w pakcie Ribbentrop-Molotow. Po smutnych doświadczeniach wojny 1920 Stalin bal się sam zaatakować Polskę wiec ochoczo został sojusznikiem Hitlera.

 • „Ciekawe kiedy będzie artykuł o tym jak Żydzi kolaborowali z Niemcami, a po wojnie żydowscy oprawcy w togach i żydowscy oficerowie mordowali Polaków?”

  Nie to nie jest ciekawe. Ciekawa jest twoja antysemicka reakcja, która zmusza cię do wypisywania takich idiotyzmów pod artykułem historycznym, dotyczącym konkretnej sytuacji w przedwojennej Polsce. I jak widać, była ona nieciekawa…

  Reszty nawet nie chce się komentować. Żydzi to nie byli kosmici, tylko obywatele polscy. Twoi rodacy! Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę etniczność, to zdecydowanie więcej „kolaborujących z Niemcami” będzie po naszej stronie, bezkrytyczny tłuku. A to wynika z samej statystyki, która wyjawia, że etnicznych Polaków, było w kraju wielokrotnie więcej. A moralnością od Żydów nie różnili się wcale, a może byli i gorsi, bo czemu nie?

  Pomijam już zupełnie zyski z tej „kolaboracji”. Często gwarantujące kilka miesięcy życia więcej, gdy tymczasem kolaboracja części Polaków bazowała tylko na intersie ekonomicznym lub antysemickich uprzedzeniach…

  W skład twoich powojennych sądów i stalinowowskiej machiny represji wchodzili głównie Polacy. Żydów w UB nigdy nie było powyżej 30%. Statystyki wskazują średnią mniej więcej na 10%. Ale wybielać się czyimś kosztem jest łatwo, tchórzu. Spojrzałeś kiedyś w lustro bez wstydu? I nie pękło?

  Dorośli ludzie nie szukają wymówek i usprawiedliwień. Biorą na klatę fakty, nawet te niewygodne i uczą się z nimi żyć. Tchórze jak ty – przekłamują historię. Ale prawda zwykle zawsze wychodzi na jaw…

  PS. Ciekawy zbieg okoliczności z tym tekstem o „hołocie”. Szczególnie w zestawieniu z ostatnim przemówieniem wodza Kaczyńskiego… 😉

  • W Polsce wciąż są ludzie prawi, jesteś jednym z nich
   Chociaż wielu Polaków oczyści nienawiść Żydów z łona matki
   Część Żydów, którzy wrócili na śmierć w 1946 r., Została zamordowana przez Polaków, którzy obrabowali dom
   Kielce i coraz więcej

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Damy polskiego imperium, Pierwsze damy II Rzeczpospolitej, Epoka milczenia czy Damy złotego wieku. Jego najnowsza pozycja to Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę (2019).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski, mitów i przekłamań. Współautor książki „Wielka Księga Armii Krajowej”. Zastępca redaktora naczelnego WielkiejHISTORII. Zajmuje się również fotoedycją książek historycznych, przygotowywaniem indeksów i weryfikacją merytoryczną publikacji.

Aleksandra Zaprutko-Janicka

Historyczka i pisarka. Autorka książek poświęconych zaradności polskich kobiet w najtrudniejszych okresach naszych dziejów. W 2015 roku wydała „Okupację od kuchni”, a w 2017 – „Dwudziestolecie od kuchni”. Napisała też „Piękno bez konserwantów” (2016). Obecnie jest dziennikarką Interii.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Drodzy Czytelnicy! Nasza strona (jak niemal wszystkie inne) wykorzystuje pliki cookies i podobne technologie, między innymi po to, by dostosowywać treści reklamowe do zainteresowań i preferencji użytkowników. Aby to robić, potrzebujemy Waszej zgody.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ingens Media Sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam.

Zgoda nie jest obowiązkowa. Możesz też w dowolnym momencie ją cofnąć. Szczegóły dotyczące naszej polityki prywatności, zakresu zgód, a także wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w naszej polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje na temat zasad przetwarzania danych oraz twoich uprawnień z tym związanych.

Poprzez korzystanie z serwisu bez zmieniania ustawień prywatności w twojej przeglądarce internetowej wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania.