Strona główna » Encyklopedia » Stefan Batory (1533-1586). Wojowniczy król Polski

Stefan Batory (1533-1586). Wojowniczy król Polski

Stefan Batory na litografii z XIX wieku.

Stefan Batory (ur. 27 września 1533, zm. 12 grudnia 1586) – książę Siedmiogrodu od 1571 roku, król Polski i wielki książę litewski od 1576 roku.

Był synem wojewody siedmiogrodzkiego noszącego to samo imię. Brał udział w wojnach rozdzierających kraj, najpierw po stronie Habsburgów (od 1551 roku), a następnie królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta (od 1556). W latach 1565–1567 więziony w Wiedniu, gdzie wyruszył jako poseł. W 1571 roku, po śmierci Jana Zygmunta Zapolyi, został wybrany na księcia Siedmiogrodu przy poparciu tureckiego sułtana.


Reklama


W 1575 roku zgłoszono kandydaturę Stefana Batorego na polskiego króla. Choć początkowo cieszył się znikomym poparciem, koniec końców zwyciężył na polu drugiej wolnej elekcji. Zgodnie ze złożoną zawczasu obietnicą, poślubił „ostatnią z rodu” Annę Jagiellonkę, ogłoszoną królem w grudniu 1575 roku. 1 maja 1576 roku został koronowany na króla.

Stefan Batory unikał swojej żony, nie szanował jej i robił wiele, by odciąć ją od spraw politycznych. Szybko doszło do faktycznego rozpadu pożycia: monarcha przebywał na wojnie lub na Wawelu, monarchini miała własny dwór w Warszawie.

Stefan Batory pod Pskowem. Grafika Feliksa Nowakowskiego.
Stefan Batory pod Pskowem. Grafika Feliksa Nowakowskiego.

Stefan Batory deklarował, że nie chce być królem malowanym, ale prawdziwym, dysponującym realnymi kompetencjami. W 1576 roku poskromił zbuntowany Gdańsk, od 1577 roku prowadził wojnę z władcą moskiewskim Iwanem Groźnym, zdobywając Połock oraz Wielkie Łuki. W 1582 roku zawarł ze wschodnim sąsiadem korzystny rozejm w Jamie Zapolskim.

Przymierzał się do kolejnego konfliktu, ale nie zdołał przekonać szlachty do uchwalenia koniecznych podatków. Zmarł niespodziewanie.

Ciekawostki o Stefanie Batorym

Książki o Stefanie Batorym

Biografię króla napisał Karol Olejnik (Rytm 2013). O toksycznych relacjach Stefana Batorego z żoną szeroko pisze natomiast Kamil Janicki w książce Damy złotego wieku (Znak 2014).


Reklama


Nasze artykuły o Stefanie Batorym


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.