Strona główna » Encyklopedia » Henryk Walezy (1551-1589). Król, który uciekł z Polski

Henryk Walezy (1551-1589). Król, który uciekł z Polski

Henryk Walezy na portrecie wykonanym za życia.

Henryk Walezy (ur. 19 września 1551, zm. 2 sierpnia 1589) – król Polski i wielki książę litewski z dynastii Walezjuszów, jedyny Francuz na polskim tronie. Wybrany w pierwszej wolnej elekcji w roku 1573 i koronowany 21 lutego 1574. Już po niespełna czterech miesiącach, w nocy z 18 na 19 czerwca 1574 roku, na wieść o śmierci starszego brata i perspektywie objęcia władzy w ojczyźnie, potajemnie uciekł z kraju.

Nie zrzekł się polskiego tronu, ale na jego miejsce wkrótce wybrano Annę Jagiellonkę i Stefana Batorego. 13 lutego 1575 roku został koronowany na króla Francji jako Henryk III.


W elekcji 1573 roku zwyciężył, mimo że nie cieszył się faktycznym poparciem większości szlachty. Nie zamierzał realizować obietnic składanych przez jego reprezentantów, a zwłaszcza żenić się z córką Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Anną. Jego wybór miał wiekopomny wpływ, bo tak zwane „artykuły henrykowskie”, które kazano mu zaprzysiąc, stały się następnie jedną z podstaw ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Zginął zamordowany przez dominikańskiego zakonnika. Był ostatnim francuskim władcą z domu Walezjuszów, a jego uśmierć utorowała drogę do tronu Burbonom.

Książki o Henryku Walezym

Popularnonaukową biografię Henryka Walezego napisał Stanisław Grzybowski (Ossolineum 1985). O wyborze Francuza na polski tron, jego relacjach z królewną Anną Jagiellonką i ucieczce z Polski szeroko opowiada Kamil Janicki w książce Damy złotego wieku (Znak 2014).

Nasze artykuły o Henryku Walezym


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.