Strona główna » Encyklopedia » Zygmunt III Waza (1566-1632). Król, który przeniósł stolicę do Warszawy

Zygmunt III Waza (1566-1632). Król, który przeniósł stolicę do Warszawy

Zygmunt III Waza na portrecie Giacomo Lauro z roku 1637.

Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566, zm. 30 kwietnia 1632) – król Polski i wielki książę litewski od 1587 roku, król Szwecji od 1594 (zdetronizowany pięć lat później, nigdy nie zaprzestał używania tytułu). Należał do szwedzkiej dynastii Wazów. Jego matką była jednak jedna z ostatnich Jagiellonek – córka Bony Sforzy i Zygmunta Starego, Katarzyna. Z uwagi na pochodzenie po kądzieli, Polacy uważali go za spadkobiercę rodu, a nawet kontynuatora linii jagiellońskiej.

Przyszedł na świat jako syn księcia Finlandii Jana Wazy. Najwcześniejsze miesiące spędził w niewoli, groził mu nawet zamach obmyślany przez stryja, króla Eryka XIV. W 1568 roku jego ojca wyniesiono na tron, a sam Zygmunt stał się przewidywanym następcą.


Reklama


W 1587 roku, w dużym stopniu dzięki poparciu królowej-wdowy Anny Jagiellonki, Zygmunt III Waza został wybrany na króla Polski. Owocem działań ich obojga było przeniesienie naczelnej siedziby władcy z Krakowa do Warszawy, do czego doszło w roku 1596 po pożarze Wawelu.

Za czasów Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita osiągnęła największy zasięg terytorialny w dziejach: 990 000 kilometrów kwadratowych. Osiągnięto wspaniały sukces w wojnie z Rosją, a w 1610 roku Polacy zajęli nawet Moskwę. Działania samego króla są jednak zwykle oceniane przez historyków bardzo surowo.

Zygmunt III Waza na XIX-wiecznej litografii.

Zygmunt III Waza zaprzepaścił szanse osadzenia na Kremlu syna, Władysława. W 1596 roku wymusił też unię brzeską, która ogromnie zaogniła konflikty religijne w Rzeczpospolitej. Najbardziej katastrofalne skutki przyniosły jednak jego starania o tron szwedzki. Po detronizacji w 1599 roku Zygmunt III Waza wplątał Rzeczpospolitą w niezwykle kosztowny i trwający z przerwami przez przeszło pół wieku konflikt ze skandynawskim królestwem. Jego ostateczną konsekwencją był niszczycielski potop szwedzki.

Ciekawostki o Zygmuncie III Wazie

Książki o Zygmuncie III Wazie

Popularnonaukową biografię króla przygotował Henryk Wissner (Ossolineum 2006). O elekcji Zygmunta III Wazy, jego relacjach z ciotką Anną Jagiellonką i postrzeganiu szwedzkiego królewicza jako kontynuatora jagiellońskiej tradycji pisze Kamil Janicki w książce Damy złotego wieku (Znak 2014).


Reklama


Nasze artykuły o Zygmuncie III Wazie


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.