Strona główna » Encyklopedia » Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673). Szlachcic, który został królem Polski

Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673). Szlachcic, który został królem Polski

Michał Korybut Wiśniowiecki na portrecie z 1670 roku.

Michał Korybut Wiśniowiecki (ur. 31 lipca 1640, zm. 10 listopada 1673) – król Polski i wielki książę litewski od 1669 roku, pierwszy władca polskiego, niedynastycznego pochodzenia na tronie Rzeczpospolitej.

Był synem wpływowego magnata Jeremiego Wiśniowieckiego. Odebrał szerokie wykształcenie, w młodości podróżował po Europie, w 1663 roku brał udział w wyprawie przeciwko Kozakom na czele własnej chorągwi.


Reklama


Michał Korybut Wiśniowiecki zwyciężył w wolnej elekcji na fali wezwań, by na miejsce Jana Kazimierza Wazy, który porzucił koronę, wybrać Polaka – „króla Piasta”. Jako monarcha cieszył się bardzo niewielkimi wpływami, nie mógł liczyć na szacunek elit i nie zapisał na swoje konto żadnych znaczących sukcesów.

Szybko podjęto próby złożenia Michała Korybuta Wiśniowieckiego z tronu. W gronie buntowników znajdował się między innymi hetman Jan Sobieski. Król zmarł niewiele ponad trzy lata po swojej koronacji.

Książki o Michale Korybucie Wiśniowieckim

Jedyną nowoczesną biografię króla napisał Adam Przyboś (Michał Korybut Wiśniowiecki 1640-1673, najnowsze wydanie – Universitas 2007).

Nasze artykuły o Michale Korybucie Wiśniowieckim


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.