Strona główna » Encyklopedia » Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673). Szlachcic, który został królem Polski

Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673). Szlachcic, który został królem Polski

Michał Korybut Wiśniowiecki na portrecie z 1670 roku.

Michał Korybut Wiśniowiecki (ur. 31 lipca 1640, zm. 10 listopada 1673) – król Polski i wielki książę litewski od 1669 roku, pierwszy władca polskiego, niedynastycznego pochodzenia na tronie Rzeczpospolitej.

Był synem wpływowego magnata Jeremiego Wiśniowieckiego. Odebrał szerokie wykształcenie, w młodości podróżował po Europie, w 1663 roku brał udział w wyprawie przeciwko Kozakom na czele własnej chorągwi.


Reklama


Michał Korybut Wiśniowiecki zwyciężył w wolnej elekcji na fali wezwań, by na miejsce Jana Kazimierza Wazy, który porzucił koronę, wybrać Polaka – „króla Piasta”. Jako monarcha cieszył się bardzo niewielkimi wpływami, nie mógł liczyć na szacunek elit i nie zapisał na swoje konto żadnych znaczących sukcesów.

Szybko podjęto próby złożenia Michała Korybuta Wiśniowieckiego z tronu. W gronie buntowników znajdował się między innymi hetman Jan Sobieski. Król zmarł niewiele ponad trzy lata po swojej koronacji.

Książki o Michale Korybucie Wiśniowieckim

Jedyną nowoczesną biografię króla napisał Adam Przyboś (Michał Korybut Wiśniowiecki 1640-1673, najnowsze wydanie – Universitas 2007).

Nasze artykuły o Michale Korybucie Wiśniowieckim


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.