Strona główna » Encyklopedia » Stefan Batory (1533-1586). Wojowniczy król Polski

Stefan Batory (1533-1586). Wojowniczy król Polski

Stefan Batory na litografii z XIX wieku.

Stefan Batory (ur. 27 września 1533, zm. 12 grudnia 1586) – książę Siedmiogrodu od 1571 roku, król Polski i wielki książę litewski od 1576 roku.

Był synem wojewody siedmiogrodzkiego noszącego to samo imię. Brał udział w wojnach rozdzierających kraj, najpierw po stronie Habsburgów (od 1551 roku), a następnie królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta (od 1556). W latach 1565–1567 więziony w Wiedniu, gdzie wyruszył jako poseł. W 1571 roku, po śmierci Jana Zygmunta Zapolyi, został wybrany na księcia Siedmiogrodu przy poparciu tureckiego sułtana.


Reklama


W 1575 roku zgłoszono kandydaturę Stefana Batorego na polskiego króla. Choć początkowo cieszył się znikomym poparciem, koniec końców zwyciężył na polu drugiej wolnej elekcji. Zgodnie ze złożoną zawczasu obietnicą, poślubił „ostatnią z rodu” Annę Jagiellonkę, ogłoszoną królem w grudniu 1575 roku. 1 maja 1576 roku został koronowany na króla.

Stefan Batory unikał swojej żony, nie szanował jej i robił wiele, by odciąć ją od spraw politycznych. Szybko doszło do faktycznego rozpadu pożycia: monarcha przebywał na wojnie lub na Wawelu, monarchini miała własny dwór w Warszawie.

Stefan Batory pod Pskowem. Grafika Feliksa Nowakowskiego.
Stefan Batory pod Pskowem. Grafika Feliksa Nowakowskiego.

Stefan Batory deklarował, że nie chce być królem malowanym, ale prawdziwym, dysponującym realnymi kompetencjami. W 1576 roku poskromił zbuntowany Gdańsk, od 1577 roku prowadził wojnę z władcą moskiewskim Iwanem Groźnym, zdobywając Połock oraz Wielkie Łuki. W 1582 roku zawarł ze wschodnim sąsiadem korzystny rozejm w Jamie Zapolskim.

Przymierzał się do kolejnego konfliktu, ale nie zdołał przekonać szlachty do uchwalenia koniecznych podatków. Zmarł niespodziewanie.

Ciekawostki o Stefanie Batorym

Książki o Stefanie Batorym

Biografię króla napisał Karol Olejnik (Rytm 2013). O toksycznych relacjach Stefana Batorego z żoną szeroko pisze natomiast Kamil Janicki w książce Damy złotego wieku (Znak 2014).


Reklama


Nasze artykuły o Stefanie Batorym


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.