Przydomek Karola Łysego. Dlaczego cesarz pozwalał, by kłamliwie zarzucano mu, że nie ma włosów?

Strona główna » Średniowiecze » Przydomek Karola Łysego. Dlaczego cesarz pozwalał, by kłamliwie zarzucano mu, że nie ma włosów?

Był imiennikiem Karola Wielkiego i w przeciwieństwie do większości potomków sławnego cesarza nie brakowało mu politycznych talentów. Mimo to nawet we Francji pozostaje postacią zupełnie niedocenianą. „Przydomek nie pomógł jego reputacji” – słusznie podkreśla biografka Karola II Łysego, Janet L. Nelson.

Wnuk Karola Wielkiego, Karol Łysy (urodzony w 823 roku), jako najmłodszy w rodzinie początkowo nie został w ogóle uwzględniony w projektach podziału imperium. Dopiero po śmierci jednego z braci wyznaczono go na następcę tronu zachodniej części państwa.


Reklama


Władzę objął w 840 roku, tym samym dając początek francuskiej odnodze dynastii Karolingów.

O wyzwaniach stojących przed królem, jego sukcesach i drodze do korony cesarskiej pisaliśmy skrótowo w innym artykule. Pora zająć się kwestią o wiele bardziej tajemniczą.

Wyobrażenie Karola II Łysego z połowy IX wieku (domena publiczna).
Wyobrażenie Karola II Łysego z połowy IX wieku (domena publiczna).

Wielki, Pobożny… i Łysy

Krewniacy Karola dostali przydomki dumne, albo chociaż – czytelne. Pierwszego imperatora po latach zaczęto określać mianem „Magnus”. Najpierw w rozumieniu „Starszy”, a potem „Wielki” – i tak już zostało. Ojciec króla był Ludwikiem Pobożnym. Jeden z braci – Ludwikiem Niemieckim.

Co charakterystyczne, przydomki z reguły nadawano po śmierci, nawet z perspektywy wielu dekad (tak było także w Polsce). Karol Łysy – wyjątkowo – dostał swoje miano za życia. Znał je i akceptował.


Reklama


Można by się dziwić, że dumny król pozwalał poddanym podkreślać szkopuł własnej fizjonomii, nawet przezywać się za sprawą łysiny. Nie to jest jednak naprawdę dziwne.

Przydomek Karola Łysego zaskakuje, bo wedle wszelkich danych król… nie był wcale pozbawiony włosów. Przeciwnie: miał bardzo bujną czuprynę.

Inspiracją do napisania tego artykułu stała się powieść Juana Francisco Ferrándiza pod tytułem Ziemia przeklęta (Wydawnictwo Literackie 2020).
Inspiracją do napisania tego artykułu stała się powieść Juana Francisco Ferrándiza pod tytułem Ziemia przeklęta, rozgrywająca się w Barcelonie właśnie w czasach Karola Łysego (Wydawnictwo Literackie 2020).

Dziewięć włochatych podobizn

Jak tłumaczy Janet L. Nelson w pracy Charles the Bald, zachowało się aż dziewięć różnych podobizn frankijskiego władcy wykonanych za jego życia. Karola Łysego przedstawiono na pięciu miniaturach z manuskryptów, ale też na monetach, w kości słoniowej i metalu.

Część z tych podobizn miała charakter schematyczny, część jednak musiała opierać się na rzeczywistym wyglądzie króla. I co ważne Karola ukazywano na nich nie tylko z charakterystycznym, długim i cienkim wąsikiem, ale też z głową pełną włosów.

Statuetka z epoki karolińskiej, być może przedstawiająca Karola Wielkiego. Dzisiaj przeważa jednak opinia, że to Karol Łysy - wnuk pierwszego cesarza.
Statuetka z epoki karolińskiej, obecnie wystawiana w paryskim Luwrze. Zdaniem większości specjalistów przedstawia Karola Łysego (który wcale nie jest na niej łysy).

Trudno przypuszczać, że król pozwalał nazywać się łysym, ale jednocześnie nakazywał artystom, by ci sztucznie doprawiali mu tupecik. Historycy sugerują inne rozwiązania zagadki.

Żart czy polityka?

Janet L. Nelson uważa, że w przydomku króla mogło się odbijać… specyficzne, średniowieczne poczucie humoru. Przezwisko nie tyle opisywało króla, co stanowiło wyraz ironii. Odnosiło się do faktu, że Karol był wyjątkowo owłosiony.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

„Tak w wieku IX, jak i później, łysina śmieszyła niektórych ludzi. Tak wtedy, jak i później, łysi ludzie odpowiadali na dowcipy na swój temat, przypominając zasłużonych łysych z przeszłości” – pisze historyczka. – „Karol Łysy, gdyby istotnie nie miał włosów, mógłby się cieszyć z tego, że ustawiono go w jednym szeregu ze sławnymi imperatorami epoki antyku”. A jeśli jednak je miał: to widocznie potrafił docenić dobry żarcik.

Inną – i chyba bardziej przekonującą – odpowiedź podał niemiecki badacz, Reinhard Lebe. W pracy War Karl der Kahle wirklich kahl? stwierdził, że Karola nazwano Łysym nie z uwagi na wygląd, nie żartobliwie, ale z przyczyn czysto politycznych.


Reklama


Został tak określony, bo w przeciwieństwie do braci początkowo nie dostał od ojca żadnego zabezpieczenia. Długo był pozbawiony ziemi, praw do tronu i perspektyw. A więc: był kompletnie łysy.

Przeczytaj też o tym, jak naprawdę wyglądał Karol Wielki. Jego sylwetkę zrekonstruowano w oparciu o… jedną kość.

Bibliografia

  • Lebe R., War Karl der Kahle wirklich kahl? Über historische Beinamen, Haude & Spener 1969.
  • Nelson J.L, Charles the Bald, Routledge 2014.

***

W burzliwym okresie walki o schedę po Karolu Wielkim osadzona jest nowa powieść Juana Francisco Ferrándiza pt. Ziemia przeklęta. Akcja rozgrywa się w roku 861 rok. Z woli króla Franków Karola Łysego do Barcelony przybywa nowy biskup, Frodoi. Młody i ambitny kapłan ma zakończyć budowę katedry i podźwignąć miasto z upadku…

Polecamy

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.