20 nowości książkowych na lato. Co warto przeczytać?

Strona główna » Od redakcji » 20 nowości książkowych na lato. Co warto przeczytać?

Poruszające wspomnienia z najgorszego koszmaru. Trzymające w napięciu powieści historyczne. A może nowe spojrzenie na kluczową bitwę? Wśród tych nowości każdy znajdzie coś dla siebie.

Douglas Boyd, „Córki” KGB

Artykuł stanowi fragment książki Douglasa Boyda pod tytułem "Córki" KGB (Bellona 2020).

Przystępne kompendium wiadomości o służbach bezpieczeństwa w dawnym bloku wschodnim – od KGB, przez polską esbecję i niemieckie Stasi, bo bezpiekę rumuńską, węgierską czy albańską.

Ryszard Czarkowski, Cieniom Treblinki

Artykuł powstał w oparciu o książkę Ryszarda Czarkowskiego pod tytułem Cieniom Treblinki (Bellona 2020).

Ryszard Czarkowski na własne oczy widział bestialstwo strażników obozu zagłady w Treblince. Kilkadziesiąt lat po wojnie postanowił zebrać relacje innych światków. W tym roku wydawnictwo Bellona wznowiło tę niezwykle ważną książkę.

Jarosław Molenda, Kaligula. Pięć twarzy cesarza

Największy zbrodniarz, niezrównany szaleniec, a może raczej… ofiara politycznej nagonki, zniszczona przez konkurentów i wrogich kronikarzy? Ze skomplikowaną sylwetką niesławnego Kaliguli mierzy się znany popularyzator historii – Jarosław Molenda.

Lech Kowalski, Bezpieka pogranicza

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Lecha Kowalskiego pod tytułem Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza, (Wydawnictwo Fronda 2020).

Służba bezpieczeństwa, o której większość Polaków nawet nie słyszała. O odpowiedniku cywilnej bezpieki działającym w strukturach (Ludowego) Wojska Polskiego szczegółowo opowiada Lech Kowalski.

Stephen R. Bown, Wyspa niebieskich lisów

Wciągająca i doskonale napisana historia ekspedycji absurdalnie kosztownej, niewiarygodnie ambitnej, a dzisiaj też – zupełnie zapomnianej. Perfekcyjna lektura na lato dla każdego miłośnika nieszablonowych historii podróżniczych.

Jennifer Wright, Co nas (nie) zabije

Historia wielkich epidemii napisana z dystansem i przymrużeniem oka. Może właśnie takiej perspektywy potrzeba, gdy sami żyjemy w środku wystarczająco poważnego kryzysu?

Michał Krupa, Płytkie groby na Syberii

Artykuł powstał w oparciu o wspomnienia Michała Krupy zatytułowane Płytkie groby na Syberii (Rebis 2020).

Wstrząsające świadectwo Polaka, który przeżył tortury NKWD oraz piekło syberyjskiego łagru. Dzięki niezwykłej determinacji udało mu się uciec i po przebyciu tysięcy kilometrów dotrzeć do Afganistanu.

Andrzej Meller, Miraż. Trzy lata w Azji

Reporterska relacja z krajów egzotycznych, niezrozumianych, ogarniętych wojną. Unikalne spojrzenie na sytuację między innymi w Afganistanie, Tajlandii, Indiach i na Sri Lance.

Stanisław Rek, Mohacz 1526

Zdaniem Węgrów to wtedy dobiegła końca cała epoka średniowiecza. Historycy z innych krajów też zresztą zgadzają się, że pod Mohaczem stoczono jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy. Stanisław Rek pisze o niej rzetelnie i z wykorzystaniem najnowszego stanu badań.

Anna Malinowska, Komendant. Życie Salomona Morela

Tekst stanowi fragment książki Anny Malinowskiej Komendant. Życie Salomona Morela (Wydawnictwo Agora 2020).

Wyjątkowy zbrodniarz i sadysta, którego nigdy nie rozliczono. Anna Malinowska kreśli sylwetkę człowieka, który był dumny z tego, że w swoim bestialstwie prześcignął nawet esesmanów.

Simon Stranger, Leksykon światła i mroku

Inspiracją do powstania tego artykułu stała się powieść Simona Strangera pod tytułem Leksykon światła i mroku (Świat Książki 2020). Opisuje ona losy żydowskiej rodziny oraz ich oprawców w okupowanej Norwegii.

Poruszająca powieść ukazująca losy rodziny norweskich Żydów oraz ich nazistowskich oprawców. Simon Stranger w Leksykonie światła i mroku doskonale łączy prawdziwą historię krewnych swojej żony z wątkami fabularyzowanymi.

Szymon Nowak, Lekarz z Auschwitz

Fabularyzowana opowieść o zapomnianym bohaterze Auschwitz: polskim lekarzu, który założył szpital na terenie wyzwolonego obozu i pomógł uratować życie setek więźniów.

James Wyllie, Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy

Czy Magda Goebbels osobiście zabiła wszystkie swoje dzieci? Dlaczego Margarete Himmler zajmowała się rozwożeniem obornika, podczas gdy jej mąż budował SS? I czemu tak wiele żon nazistowskich dygnitarzy popierało poligamię? Odpowiedzi na wszystkie te pytania w książce Jamesa Wylliego.

Leon Wielki. Pogromca Attyli

Pierwszy papież w dziejach, któremu nadano przydomek „wielkiego”. Człowiek otoczony legendą i mający olbrzymi wpływ na historię Kościoła. Tutaj – jako bohater opartej na faktach powieści graficznej.

Anthony Everitt, Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium

Narodziny śródziemnomorskiego mocarstwa ze stolicą w Rzymie nie były nieuniknione. Anthony Everitt przypomina wspaniałe wzloty, ale nie ukrywa też bolesnych i kompromitujących upadków. Tak wykuwała się chwała Rzymu.

Nina Majewska-Brown, Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

Powyższa, autentyczna relacja z II wojny światowej została zamieszczona w książce Niny Majewskiej-Brown Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz (Bellona 2020).

Kolejna książka pisarki, która w ostatnich miesiącach szturmem zdobyła wszystkie listy bestsellerów. Tym razem – historia prywatnego życia nazistowskich zbrodniarzy.

Naval, Chłopaki z Marsa

Tekst stanowi fragment książki Chłopaki z Marsa. GROM - historia przyjaźni (Bellona 2020). Jej autorem jest były operator jednostki Naval.

Następny tom wojennych opowieści znanego (przynajmniej z pseudonimu) operatora GROM-u. Miłośnikom twórczości Navala więcej mówić nie trzeba.

Papieże w historii. Jan Paweł II

Sezon komunijny już za nami, ale ta publikacja i tak może stanowić dobry pomysł na prezent, zwłaszcza dla młodszych odbiorców. Najważniejsze momenty w życiu Karola Wojtyły na tle wielkiej historii XX wieku, ukazane w atrakcyjnej formie powieści graficznej.

Jeffrey A. Lieberman, Czarna owca medycyny, Nieopowiedziana historia psychiatrii

Bez dwóch zdań najlepsza książka o historii psychiatrii, jaką możesz przeczytać. Przystępna, wciągająca, ale też przyprawiająca o ciarki praca świetnego specjalisty w temacie chorób psychicznych. Zdecydowanie poszerza horyzonty.

Conn Iggulden, Sokół spartański

Oddział spartańskich wojowników odcięty od ojczyzny i zagubiony w sercu perskiego imperium pa zakończonej klęską bitwie. Historia, która wydarzyła się naprawdę opowiedziana na kartach trzymającej w napięciu powieści.

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.