23 nowe książki o historii, których nie wolno przegapić

Strona główna » Od redakcji » 23 nowe książki o historii, których nie wolno przegapić

Chcesz wesprzeć nasz portal? Jest na to jeden bardzo prosty sposób. Poniżej polecamy nowe książki od wydawnictw, które już w pierwszych tygodniach działalności WielkiejHISTORII zdecydowały się nawiązać z nami współpracę.

Kupując książki tych oficyn, pomagasz też nam. A może przede wszystkim sobie: bo na liście jest pełno naprawdę świetnych publikacji, których nie powinno zabraknąć w twojej biblioteczce.

Bellona

Czarne krzyże nad Polską – fenomenalne wspomnienia lotnika uznawanego oficjalnie za najlepszego polskiego pilota myśliwskiego II wojny światowej. Nie wiesz czy warto kupić ich nowe wydanie? Polecamy dwa świetne fragmenty książki Stanisława Skalskiego.

Polska – niespełniony sojusznik Hitlera – historyk filozofii i znawca stosunków międzynarodowych Krzysztof Rak rzetelnie wyjaśnia dlaczego Polski nie udało się wciągnąć do nazistowskiej koalicji wymierzonej w Związek Sowiecki. A zarazem obala od dawna funkcjonujące mity: jak choćby ten o gotowości Piłsudskiego do nawiązania paktu z Hitlerem.

Po co nam była ta wojna! – konserwatywny brytyjski dziennikarz i miażdżąca krytyka udziału Zjednoczonego Królestwa w II wojnie światowej. Od fałszywych gwarancji złożonych Polsce po bezsensowne i nieskuteczne bombardowania III Rzeszy.

Walczyły w cieniu mężczyzn – udział kobiet w największym konflikcie w dziejach wciąż nie jest wystarczająco doceniany. Tym lepiej, że powstają książki, jak ta autorstwa Gordona Thomasa i Grega Lewisa.

Filia

Wenecjanka – powieść osadzona w XIX-wiecznej Wenecji. Pełna zaskakujących zwrotów akcji i wielkich porywów serca. Ci, którzy czytali poprzednie pozycje Bogny Ziembickiej na pewno nie będą zawiedzeni.

Marginesy

Kroniki Francine R. – traumatyczne doświadczenie obozu w Ravensbrück przekazane nie w formie tekstu, lecz powieści graficznej. Jak tłumaczy wydawca: „Każde słowo w komiksie pochodzi z opowieści [więźniarki] Francine i oddaje jej dosadny sposób mówienia, powtórzenia, wahnięcia w głosie”.

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal – malarka, arystokratka, skandalistka, ikona ery jazzu i art déco. Wszystkie oblicza sławnej Łempickiej w wysoko ocenianej biografii, świeżo przetłumaczonej z języka angielskiego.

Noir sur Blanc

Kup książkę z rabatem na stronie Wydawcy.

Na ramionach olbrzymów – wykłady nie tylko wybitnego powieściopisarza, ale też wielkiego myśliciela. „To kwintesencja intelektualnego świata Umberta Eco” – podkreśla wydawca. I jesteśmy gotowi podpisać się pod tym stwierdzeniem obiema rękami.

Otwarte

Harry Haft – niezwykła droga boksera z obozowego piekła na najważniejsze ringi świata. Lektura warta uwagi nie tylko miłośników pięściarskiego sportu, ale też osób pragnących poznać mniej oczywiste oblicze Auschwitz.

Prószyński i S-ka

Tekst powstał w oparciu o książkę Andrzeja Fedorowicza „Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały” (Prószyński Media 2019).

Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły co chciały – ogromny zbiór opowieści, z których każda dowodzi, że kobieta potrafi. A Polka to już w ogóle. Nie wierzysz? Na naszych łamach przeczytasz chociażby o tym, jak Helena Rubinstein w wieku 92 lat… poradziła sobie z szajką włamywaczy! Tekst powstał właśnie na podstawie książki Andrzeja Fedorowicza.

Anna Jagiellonka – jedna z najsmutniejszych postaci polskiej historii. Kobieta wyzywano jako straszydło, spychana na margines, pogardzana. Warto poznać jej losy: tym razem w fabularnej oprawie i w wykonaniu autorki dobrze znanej z popularnych powieści o Bonie Sforzy oraz Barbarze Radziwiłłównie.

Dzieciństwo w pasiakach – obóz widziany oczami dziecka. Poruszająca relacja Bogdana Bartnikowskiego, który miał zaledwie 12 lat, kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku znalazł się z mamą na rampie KL Auschwitz-Birkenau.

Rebis

Dzielenie łupów. Wojna o imperium Aleksandra Wielkiego – trzydziestolatek, który zawojował pół znanego świata. I skłócone imperium, które po sobie zostawił. Fascynujący obraz rozpadu mocarstwa, które dało początek całej epoce hellenistycznej.

Zwykli ludzie. 101. Rezerwowy Batalion Policji i „ostateczne rozwiązanie” w Polsce – jeden z najbardziej niesławnych nazistowskich oddziałów dokonujących masowych zbrodni na ziemiach polskich. Opisany ze znawstwem, rzetelnością i bez kompromisów. Nowe wydanie cenionej pracy Christophera R. Browninga.

Wydawnictwo Agora

Akan – w cieniu wielkiego brata żyła postać niewątpliwie wybitna, a zarazem pełna tragizmu. Paweł Goźliński ukazuje Bronisława Piłsudskiego na kartach poruszającej powieści.

Edelman. Życie do końca – nowe wydanie głośnej biografii człowieka, który stał się symbolem walczącego getta. Tekst uzupełniony o nieznane wcześniej, unikatowe materiały.

Wydawnictwo Fronda

Dragi i wojna. Narkotyki w działaniach wojennych – metaamfetamina pchała do boju żołnierzy Wehrmachtu, ale własne dragi mieli nawet… żołnierze Aleksandra Wielkiego. Nieznane i niesłusznie bagatelizowane oblicze wojny.

Ostatnie lata polskiego Lwowa – miasto bez którego nie sposób wyobrazić sobie II Rzeczpospolitą. Na kartach książki Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka przedwojenny Lwów odżywa na nowo. Niezapomniani bohaterowie, polscy geniusze, wielcy artyści

Wydawnictwo Literackie

Napoleon. Człowiek i mit – o niemal żadnym władcy w dziejach nie napisano równie wielu książek. Ale też nikt nie pisał o nim w taki sposób. Adam Zamoyski jak zwykle nie zawodzi.

Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii – przełomowe momenty w dziejach medycyny opisane przez prawdziwego specjalistę: holenderskiego chirurga Arnolda Van De Laara. W książce między innymi przegląd przyczyn zgonów papieży i cała prawda o najbardziej wstydliwych schorzeniach Ludwika XIV.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Minister Józef Beck. Dom rodzinny i lata młodzieńcze – nowa książka autorstwa jednego z najlepszych obecnie żyjących biografów przedwojennych polityków. Po Walerym Sławku prof. Samuś bierze na warsztat Józefa Becka i jego drogę do wielkiej (i pełnej kontrowersji) kariery.

Znak Horyzont

Czarnobyl – o największej katastrofie nuklearnej w dziejach napisano niezliczone książki. Ta jest jednak wyjątkowa. Spojrzenie cenionego ukraińskiego historyka o unikalnej wrażliwości, znanego z prac takich, jak Ostatnie imperium czy Kwestia rosyjska.

Dziewczyny sprawiedliwe – historie Polek, które zdecydowały się ratować sąsiadów i nieznajomych, niezależnie od ich narodowości. Poruszająca lektura od autorki szalenie popularnych Dziewczyn z powstania.

***

Jesteś wydawcą lub autorem i chciałbyś, aby twoja książka znalazła się w takim zestawieniu? Możesz ją wysłać na nasz adres lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.