10 książek o historii do przeczytania w Nowym Roku

Strona główna » Od redakcji » 10 książek o historii do przeczytania w Nowym Roku

Bezkompromisowa próba odkłamania twierdzeń, jakby średniowiecze było epoką zacofania i stagnacji. Historia brawurowej ucieczki z Auschwitz. I być może najlepsza pozycja poświęcona katastrofie w Czarnobylu. Z jakimi książkami warto rozpocząć Nowy Rok?

Średniowiecze. Obalanie mitów

Pozycja kontrowersyjna, bezkompromisowa, podważająca utarte schematy i sposoby myślenia. Trudno zgodzić się z każdym wnioskiem autora. Ale tym trudniej – być miłośnikiem średniowiecza i przejść obok tej książki obojętnie.

Czy gotyk w ogóle istniał? Dlaczego średniowiecznym mnichom zabraniano się śmiać? Dlaczego wciąż trwa przeświadczenie, że 1000 lat temu wierzono, iż Ziemia jest płaska? Czy średniowiecze naprawdę było epoka pogardy dla ciała? Dr hab. Jacek Kowalski odpowiada na te pytania i na setki innych.


Reklama


Ucieczka z Auschwitz

Spośród dwudziestu tysięcy sowieckich jeńców skierowanych do Auschwitz przetrwało zaledwie stu.

Andriej Pogożew był jednym z nich. Podjął próbę ucieczki, a gdy go schwytano… uciekł raz jeszcze. Przetrwał i złożył zeznania obciążającego jego oprawców.

Tajemnice dzieł sztuki

Jakie sekrety skrywa słynny fresk z Kaplicy Sykstyńskiej? Jak wytłumaczyć latający spodek umieszczony na renesansowym płótnie? I dlaczego twórca Drzwi Gnieźnieńskich ozdobił je… pierwsza małpą w dziejach polskiej sztuki?

Tajemnice dzieł sławnych, ale też tych niesłusznie niedocenianych w nowej książce Joanny i Przemysława Barszczów.

Aryjskie papiery

Przetrwał wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Oglądał najgorsze niemieckie zbrodnieCieszył się z wkroczenia Armii Czerwonej i miał ku temu dobry powód. Wspomnienia z II wojny światowej rzucające nowe światło na historię holocaustu.


Reklama


Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.

Prawdziwa gratka dla miłośników polskiego designu i kolekcjonerów ceramiki.

Nowatorska praca, odkrywająca tajniki polskiej sztuki użytkowej lat 50. i 60. Oparta na dogłębnych badaniach i rozlicznych rozmowach, a do tego pięknie ilustrowana.

Święta po polsku. Tradycje i skandale

Sławomir Koper pokazuje polskie święta od krwawej i skandalicznej strony. Nie tylko Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jego książka to podróż przez najważniejsze dni całego roku i przez historyczne wydarzenia, które zakłócały spokój świętujących Polaków.

Autor pisze o pobycie Witolda Pileckiego w Auschwitz, o brutalnym porwaniu żony jednego z najbogatszych Polaków, ale też na przykład o kulisach powstania grobu nieznanego żołnierza w Warszawie. Prawdziwie eklektyczna publikacja.

Boznańska. Non finito

Tekst stanok wi fragment książki Angeliki Kuźniak pod tytułem Boznańska. Non finito (Wydawnictwo Literackie 2019).

Angelika Kuźniak pisała już o wielkiej Marlenie Dietrich, o Bronisławie Wajs i Zofii Stryjeńskiej. Teraz na tapet wzięła Olgę Boznańską – jedną z najwybitniejszych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku.

Zresztą czy rzeczywiście tak do końca polskich? Fragment książki poświęcony tożsamości Boznańskiej przeczytacie TUTAJ.


Reklama


Tamara Łempicka

O jej romansach i wybrykach towarzyskich rozprawiał cały międzywojenny Paryż. Wiemy, że Was także fascynują, bo artykuł na temat Tamary Łempickiej, który opublikowaliśmy dwa miesiące temu zebrał ogromną liczbę odsłon.

Kobieta tej miary zasługuje na więcej niż kilka tysięcy znaków. Na przykład… na oparty na faktach komiks historyczny. Niedawno ukazał się on nakładem Marginesów.

Tamara Łempicka to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety” – zapewnia wydawca – „Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu art déco”.

O północy w Czarnobylu

Ostatni rok obfitował w publikacje na temat katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Jeśli jednak miałbyś sięgnąć tylko po jedną, pozycja Adama Higginbothama niewątpliwie będzie dobrym wyborem.

Książka roku New York Timesa, oparta na wywiadach rzucających nowe światło na zdarzenia sprzed dwóch dekad i na świeżo odtajnionych dokumentach.


Reklama


Rynek i ratusz. O ukrytej sieci powiązań, która rządzi światem

„Co łączy hiszpańskich konkwistadorów, bankierów z rodu Rothschildów, dawne żydowskie elity finansowe, inteligencję z czasów zimnej wojny, fundusze George’a Sorosa i współczesnych islamskich terrorystów?”

Zdaniem Nialla Fergusona – znanego między innymi z Potęgi pieniądza i dwutomowego Domu Rothschildów – o wiele więcej, niż mógłbyś podejrzewać. Jego nowa książka ukaże się w styczniu. I jeśli poprzednie są jakąkolwiek wskazówką, zapowiada się lektura na równi bulwersująca i wciągająca.

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.