Unikalne spojrzenie na lata wojny. Życie zwyczajnych Polaków zmuszonych do walki o przetrwanie, działalność podziemia i zbrodnie okupantów ukazane z perspektywy twardych danych.
W 2021 roku strona WielkiejHISTORII odnotowała już niemal 50 milionów odsłon. Opublikowaliśmy w tym czasie ponad 700 nowych artykułów. Które z naszych treści czytaliście najchętniej?
Od przybycia pierwszych Słowian nad Wisłę po układ jałtański i upadek komunizmu. Pojedyncze decyzje, podejmowane w kluczowych momentach, na zawsze przesądziły o losach kraju.
Szukasz pomysłu na prezent dla miłośnika historii? Już nie musisz. Na poniższej liście rekomendacji książkowych każdy znajdzie cos dla siebie. 1. Herodot, Dzieje Trudno o lepszy prezent dla miłośnika historii (zwłaszcza starożytnej) niż książka...
Świetnie znasz się na historii? Masz dobre pióro, potrafisz pisać zwięzłe, uporządkowane teksty na wysokim poziomie językowym? Dołącz do nas.
Fascynująca i bezkompromisowa panorama II Rzeczpospolitej: państwa wielkiego sukcesu, jeszcze większych wyzwań i wprost nieprawdopodobnych kontrastów.
Porody w piekle na ziemi. Przemilczane losy sponiewieranych księżniczek. I włosy Elżbiety I Tudor. Przypominamy najpopularniejsze materiały minionego miesiąca.
Poruszające wspomnienia z najgorszego koszmaru. Trzymające w napięciu powieści historyczne. A może nowe spojrzenie na kluczową bitwę? Wśród tych nowości każdy znajdzie coś dla siebie.
Najbardziej tajemnicza choroba średniowiecza, której przyczyn do dzisiaj nie wyjaśniono. Dziwaczne wypadki z raportów XVI-wiecznych koronerów. I najskuteczniejsze metody walki z dżumą sprzed 500 lat.
Papieże w historii to nowa kolekcja powieści graficznych, wydana nakładem Egmontu. Pierwsze dwa tomy już trafiły do sprzedaży. Są poświęcone ojcom świętym, którzy bez najmniejszej wątpliwości zmienili dzieje Kościoła.
Potworne eksperymenty medyczne w Auschwitz. Starcie gatunków na odciętej od świata, skutej lodem wyspie. I prawdziwe przyczyny śmierci Jadwigi Andegaweńskiej.
Ile ofiar pochłonęła epidemia hiszpanki? Jak najbardziej mordercza z chorób XX wieku uderzyła w Polskę? I czy grypę z lat 1918-1919 udało się zwalczyć? W marcu żaden temat nie interesował was bardziej, niż dawne zarazy.
Zostań w domu i czytaj. Przedstawiamy 30 nowych książek o historii, po które warto sięgnąć. Prawie wszystkie dostępne są także w formie e-booków.
Największe historie ostatniego miesiąca. 50 materiałów, od których nie mogliście się oderwać w lutym
Co się stało z ostatnią żoną Kazimierza Wielkiego po jego śmierci? Jak Adolf Hitler zniszczył wolne sądy w Niemczech? I dlaczego tak wiele średniowiecznych księżniczek padało ofiarą gwałtu?
Co się stało z córkami Kazimierza Wielkiego? Dlaczego cała przedwojenna Polska ściągała do kurortu słynącego ze śmierdzącej wody, okropnego dojazdu i ciasnych kwater? Dlaczego miliony chińskich matek rozmyślnie okaleczały swoje dzieci? I po kim...
Dlaczego sto lat temu tylko 19% polskich kobiet wiedziało co to orgazm? Co oznacza najbardziej tajemniczy szczegół sławnych Drzwi Gnieźnieńskich? I czemu do dzisiaj nie wiadomo, kto zgładził pod Grunwaldem wielkiego mistrza krzyżackiego?
Bezkompromisowa próba odkłamania twierdzeń, jakby średniowiecze było epoką zacofania i stagnacji. Historia brawurowej ucieczki z Auschwitz. I być może najlepsza pozycja poświęcona katastrofie w Czarnobylu. Z jakimi książkami warto rozpocząć Nowy Rok?
Dlaczego były polski premier odebrał sobie życie w Niedzielę Palmową? Czemu powstańcy w Warszawie wieszali kolaborantów w dzień Wniebowzięcia? O ciemnej stronie świąt przeczytasz w książce Święta po polsku, która jest nagrodą w naszym konkursie.
Czy architektura gotycka w ogóle istniała? Czy ludzie średniowiecza wierzyli, że Ziemia jest płaska? I czy średniowiecznym mnichom wolno było się śmiać?
Co jedli polscy chłopi pańszczyźniani? Dlaczego nikt nie pamięta o tym, że Kazimierz Wielki miał przynajmniej kilku synów? I jak naprawdę wyglądała słynna, rozdmuchana przez Henryka Sienkiewicza, obrona Jasnej Góry?
Ponad 200 wystawców i dziesiątki tysięcy odwiedzających. W Arkadach Kubickiego trwają XXVIII Targi Książki Historycznej. Jeszcze do niedzieli możecie wziąć udział w święcie miłośników historii.
Bezkompromisowa biografia największego z geniuszy. Obraz miasta, które było o krok od statusu polskiej stolicy. Fascynująca historia spektakularnego podboju. Jakie jeszcze historyczne nowości znajdziecie na księgarskich półkach?
Ile dzieci zamordowano w Ameryce w majestacie prawa? Co zobaczyli strażacy, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce katastrofy w Czarnobylu? I co mówiła dziewczynka, która jako jedyna z grupy nieszczęśników przeżyła eksperymenty medyczne w Auschwitz?
Psycholog, który wysłał sieroty do wariatkowa i… bardzo im w ten sposób pomógł. Zapomniana bitwa z 1 września 1939 roku, w której Polacy rozbili niemiecki pociąg pancerny. A do tego nasz pierwszy tekst, który zebrał ponad sto tysięcy odsłon...
Chcesz wesprzeć nasz portal? Jest na to jeden bardzo prosty sposób. Poniżej polecamy nowe książki od wydawnictw, które już w pierwszych tygodniach działalności WielkiejHISTORII zdecydowały się nawiązać z nami współpracę.
Miesiąc temu – z końcem lipca 2019 roku – zaczęliśmy nową przygodę. Po 9 latach prowadzenia „Ciekawostek historycznych” i przeszło 2 latach pracy nad „Twoją Historią” rozstaliśmy się z obydwoma portalami. Zostały one przejęte przez nowego...
Nieznane liczby sprzed pięciuset lat. Nieosądzone morderczynie z Małopolski, odpowiedzialne za śmierć tysięcy dzieci. I dziewczyny, które z rozmysłem napromieniowano. Rzecz jasna dla pieniędzy. To tylko niektóre z fascynujących, WIELKICH historii...