30 nowych książek o historii do przeczytania, kiedy siedzisz w domu

Strona główna » Od redakcji » 30 nowych książek o historii do przeczytania, kiedy siedzisz w domu

Zostań w domu i czytaj. Przedstawiamy 30 nowych książek o historii, po które warto sięgnąć. Prawie wszystkie dostępne są także w formie e-booków.

Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie

Życie codzienne w Rzymie u samego szczytu jego potęgi. Fascynująca i wyjątkowo przystępna lektura, od jednego z najbardziej poczytnych włoskich popularyzatorów historii.

Wasilij Grossman, Życie i los

Wybitna powieść niepokornego rosyjskiego pisarza. Skonfiskowana przez KGB, a przez sowieckie władze uznana za równie niebezpieczną, co bomba atomowa. Zdaniem specjalistów: jedno z najważniejszych literackich ujęć stalinizmu, porównywane z Archipelagiem Gułag, a nawet nazywane Wojną i pokojem XX wieku.

Ostatnie lata polskiego Wilna

Utracona wyspa polskości na wschodzie. Autorzy Ostatnich lat polskiego Lwowa powracają z książką poświęconą przedwojennemu Wilnu. Fascynująca opowieść, w której sprawy codzienne mieszają się z problemami wielkiej polityki, a kryminalne afery sąsiadują z opisami niezapomnianych skarbów kultury i historii.

Juan Francisco Ferrandiz, Ziemia przeklęta

Wyprawa do początków europejskiej cywilizacji i na pogranicze kultur. Historyczna powieść, której akcja rozgrywa się we wczesnośredniowiecznej Barcelonie – ostatniej twierdzy Franków na granicy ze światem muzułmańskim.

Anna Fifield, Wielki następca

Niezwykle wnikliwa, oparta na wieloletnich badaniach i setkach rozmów biografia Kim Dzong Una. Najlepsza książka o Korei Północnej, jaką możesz przeczytać.

Anna Ellory, Króliki z Ravensbrück

Tragiczny los kobiet, które poddano nieludzkim eksperymentom w obozie w Ravensbrück, przypomniany na kartach poruszającej powieści.

Benn Steil, Plan Marshalla. Postawić świat na nogi

Jakie naprawdę było znaczenie planu Marshalla dla historii powojennej Europy? Jakie kwoty wypłacono i na jakich warunkach? Ile Polska mogłaby zyskać? Najbardziej kompleksowe, przystępne omówienie tematu.

Karen Bartlett, Architekci śmierci

Zagłada milionów nie byłaby możliwa bez ochoczego wsparcia ze strony niemieckiego przemysłu. Brytyjska dziennikarka Karen Bartlett demaskuje rolę odegraną przez rodzinną firmę Topf & Söhne, która na zlecenie SS produkowała krematoria i komory gazowe dla Auschwitz, Buchenwaldu, Dachau i Mauthausen.

Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice

Przewodnik po jednym najważniejszych i najstarszych miast w Rosji. Jego dziedzictwie, historii i zabytkach: w zdecydowanej większości odbudowanych dopiero w ostatnich dekadach.

Leonid Józefowicz, Zimowa droga. Powieść dokumentalna

Fabularyzowana, ale oparta na wnikliwych badaniach opowieść o Anatoliju Piepielajewie – ostatnim generale białych, który rzucił wyzwanie bolszewikom w latach rosyjskiej wojny domowej.

Anna Kalinowska, Uciec w Himalaje

Tekst stanowi fragment książki Anny Kalinowskiej Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności (Bellona, 2020).

Wyprawy jak na dziki zachód… tyle, że z Polski, w Himalaje i w latach, gdy brakowało wszystkiego. Pięć literackich opowieści o egzotycznych podróżach za PRL-u.

David E. Hoffman, Szpieg za miliard dolarów

Amerykanie płacili mu dużo więcej, niż własnemu prezydentowi. I nie żałowali. Laureat nagrody Pulizera David E. Hoffman demaskuje fascynującą historię najcenniejszego szpiega w dziejach CIA.

Jacky Colliss Harvey, Rudzi

„Wybrańcy czy przeklęci?” – pyta Jacky Colliss Harvey w pierwszej publikacji poświęconej… rudym włosom. Tysiące lat uprzedzeń, prześladowań i fascynacji w jednej książce.

Gabriel Michalik, Kaszpirowski. Sen o wszechmocy

Gdy w 1989 roku zaczął prowadzić telewizyjne seanse, nawet władze ZSRR ostrzegały przez „zbiorową psychozą”. To jednak nie pohamowało kariery jednego z najsłynniejszych uzdrowicieli XX wieku. Jego odartą z mitów historię przedstawia w nowej książce Gabriel Michalik.

Claire L. Evans, Pionierki internetu

Matematyczki, wynalazczynie, aktywistki. Kobiety, bez których nie byłoby komputerów, takich jakie znamy, ani internetu. I o których nawet nie słyszałeś.

Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku

Fachowe spojrzenie na sytuację w świecie arabskim w ostatnich dekadach od najlepszych polskich specjalistów.

Nina Majewska-Brown, Anioł życia z Auschwitz

Historycy twierdzą, że odebrała w Auschwitz kilkaset porodów. Ona sama zapamiętała, że było ich trzy tysiące. Niezależnie która liczba jest prawdziwa, Stanisława Leszczyńska robiła to, co wydawało się niemożliwe: sprowadzała na świat nowe życie w miejscu stworzonym po to, by zabijać.

Matthew Restall, Siedem mitów podboju Ameryki

Czy rdzenni Amerykanie naprawdę uważali Europejczyków za bogów? Dlaczego podbój Nowego Świata okazał się tak szybki i łatwy? Profesor Restall – jeden z najlepszych znawców tematu – obala mity hiszpańskiej konkwisty i przedstawia bieżący stan wiedzy naukowej.

Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny

Bogato ilustrowana, popularyzatorska historia szarlatanerii. Jakie były najgorsze pomysły w świecie medycyny i dlaczego przez lata dawano im wiarę?

Stephen Seager, Psychopaci

Amerykański psychiatra Stephen Seager opowiada o miejscu, w którym zamknięto najgorszych morderców i zbrodniarzy wojennych. I w którym sam pracował.

Antonio Iturbe, Bibliotekarka z Auschwitz

Opowieść o nastolatce, które w najgorszym miejscu na Ziemi prowadziła tajną bibliotekę, zapewniającą więźniom odrobinę normalności. Międzynarodowy bestseller wreszcie ukazał się także po polsku.

Jeremy Brown, Grypa. Sto lat walki

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć obecną epidemię i reakcję społeczną w czasie zarazy. Jedna z najbardziej przenikliwych prac na temat hiszpanki, napisana przez lekarza mającego wieloletnie doświadczenie w walce z chorobami wirusowymi.

Tomasz Romanowski, Galia Belgijska 57-51 p.n.e.

Galowie uchodzili za najgroźniejszych przeciwników Rzymu. Wśród nich renomę najbardziej sprawnych i nieustępliwych wojów mieli Belgowie. Oto pierwsza książka w Polsce poświęcona ich starciom z Juliuszem Cezarem.

Ostatnie dni królowych

Nie każda władczyni miała życie jak z bajki. Oto historie tych, których egzystencja przerodziła się w koszmar. I które skończyły na torturach, zostały popchnięte do samobójstwa albo zamordowane bez żadnego procesu.

Dominik Rutkowski, Złe dzieci

„W Złych dzieciach siermięga lat 80. przeplata się z rzeczywistością okupacyjną, która wraca echem w czasach obecnych” – informuje wydawca. Nowa powieść Dominika Rutkowskiego.

Dariusz Jaroń, Skoczkowie. Przerwany lot

Przed Adamem Małyszem i Kamilem Stochem byli oni. Przedwojenni mistrzowie i mistrzynie sportów zimowych. Podziwiano ich w kraju i na świecie. Ich wspaniale rozwijające się kariery przerwał jednak wybuch wojny.

Grzegorz Kucharczyk, Chrystofobia

Tekst stanowi fragment książki Grzegorza Kucharczyka pod tytułem Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła (Fronda 2020).

Dosadne i bezkompromisowe spojrzenie na zjawisko walki z Kościołem w ostatnich stuleciach. Od rzezi Wandei, przez ludobójstwo Ormian, po prześladowania kleru w Związku Sowieckim, okupowanej Polsce i komunistycznej Albanii.

Maciej Siembieda, Wotum

Nowa powieść autora 444 i Gabitu. Kolejna tajemnica sprzed wieków, tym razem związana z obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Do czego dąży sekta pragnąca zniszczyć świętą ikonę i jaki ma to związek z Janem Kazimierzem Wazą?

Andrzej Fedorowicz, Słynne ucieczki Polaków 2

Polak potrafi? Na pewno potrafi wyrwać się z każdej pułapki. Wielkie eskapady, od ucieczki Józefa Piłsudskiego z Cytadeli Warszawskiej, po iście filmową próbę wydostania się z obozu Auschwitz.

Alberto Angela, Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety

Czy można napisać przewodnik turystyczny po imperium, które nie istnieje od kilkunastu stuleci? Można. Nawet więcej: można to zrobić tak, by powstała lektura, od której nie sposób się oderwać.

1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.