25 nowych książek o historii na jesienne wieczory

Strona główna » Od redakcji » 25 nowych książek o historii na jesienne wieczory

Bezkompromisowa biografia największego z geniuszy. Obraz miasta, które było o krok od statusu polskiej stolicy. Fascynująca historia spektakularnego podboju. Jakie jeszcze historyczne nowości znajdziecie na księgarskich półkach?

Stać się Leonardem. Słabość i geniusz Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci nie urodził się geniuszem. O jego trudnej drodze do sukcesu przeczytacie w zajmującej książce Mike’a Lankforda.

Na stronach WielkiejHISTORII znajdziecie też fragment tej publikacji poświęcony osobistemu konfliktowi Leonarda z Michałem Aniołem i jego fenomenalny… list motywacyjny.


Reklama


Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii

Porywająca opowieść nie tylko o starciu, ale też przenikaniu się dwóch wielkich cywilizacji. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek o muzułmańskiej Hiszpanii, jakie dotąd ukazały się w języku polskim.

Brytyjska monarchia od kuchni

„Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów…”. Czy tak jest w istocie przeczytasz w książce Adriana Tinniswooda Brytyjska monarchia od kuchni.

Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945-1949)

W obliczu destrukcji Warszawy Łódź urosła do rangi jednego z najważniejszych miast w kraju. Czy mogła stać się polską stolicą? Jaką rzeczywiście odgrywała rolę? O tym przeczytacie w nowej książce Przemysława Waingertnera pt. Czwarta stolica.


Reklama


Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw

Historia zbrodni katyńskiej i powielanego przez dekady kłamstwa opowiedziana nie przez Polaka, ale – niemieckiego dziennikarza, Thomasa Urbana.

Publikacja najpierw ukazała się po niemiecku i to z niej tysiące naszych sąsiadów poznały prawdę o Katyniu. Teraz wreszcie w języku polskim.

Aryjskie papiery

Przetrwał wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Oglądał najgorsze niemieckie zbrodnie. Cieszył się z wkroczenia Armii Czerwonej i miał ku temu dobry powód. Wspomnienia z II wojny światowej rzucające nowe światło na historię holocaustu.

Marzyciele. Oni wyśnili niepodległą

Tekst stanowi fragment książki "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą ". której autorami są Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski (Wydawnictwo WAM 2019).

Książka o tych, którzy „śnili o Niepodległej” i o tym, „jak ich sen się ziścił”. Najwięksi artyści, najważniejsi politycy, niekwestionowani patrioci. Ich sylwetki ożywają pod piórami Piotra Legutki, Sylwestra Szefera i Pawła F. Nowakowskiego.


Reklama


Kaligula. Wyznania szaleńca

Jak jeden z największych tyranów i zbrodniarzy w dziejach cesarstwa rzymskiego wytłumaczyłby się ze swoich czynów? Odpowiedź znajdziecie na kartach nowej powieści Michała Kubicza.

Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera

Powyższe relacje ukazały się na kartach książki Tima Heatha pt. Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera (Bellona 2019)

Dziewczęta wstępowały do nazistowskich organizacji z nie mniejszym entuzjazmem, niż chłopcy. Jak Niemki dzisiaj tłumaczą swoją obecność z Hitlerjugend? Czego uczono je w hitlerowskiej młodzieżówce? Kim była kobieta, która nimi kierowała? O tym wszystkim przeczytacie w nowej książce Tima Heatha.

Imię wroga

„Maksymilian Petrycy w końcu odkrywa, co naprawdę jest w życiu ważne. Ten pozorny spokój nie trwa jednak długo. Nieoczekiwanie w krakowskim domu doktora i jego żony Marii zjawiają się niezapowiedziani goście”.

Ostatni tom popularnej sagi rodu Petrycych i poruszający obraz życia oraz śmierci w Krakowie lat okupacji.


Reklama


Bauman

Wielki socjolog czy człowiek osobiście wspierający aparat zbrodni? Dlaczego służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Jak się tłumaczył? Jaką przeszedł drogę i co naprawdę osiągnął? Rzetelna i wyważona sylwetka jednego z najgłośniejszych naukowców pochodzących znad Wisły.

Grzechy „Paryża Północy”

Ciemniejsza strona przedwojennej Warszawy. Prostytucja, morderstwa, gangi, handel narkotykami. Czego jeszcze nie wiedziałeś o polskiej stolicy w II RP?

Atlas nieba

Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie w książce "Atlas nieba".

Fascynująca podróż przez świat ponad naszymi głowami. I przez stulecia wyobrażeń, które dzisiaj zadziwiają i zachwycają.


Reklama


Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Tekst stanowi fragment publikacji Adam Rutherford pod tytułem Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, wydanej nakładem wydawnictwa Prószyński Media (2019).

Co czyni ludzi… ludźmi? Jak bardzo naprawdę różnimy się od zwierząt? I kiedy staliśmy się „nami”? Adam Rutherford udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania w oparciu o bieżący stan wiedzy naukowej.

Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949-1956

Najbardziej ponure i brutalne lata komunizmu w jednym z najważniejszych polskich miast. Łódzka codzienność epoki stalinizmu.

Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów

Dlaczego setki tysięcy Żydów opuściły Polskę po II wojnie światowej? Dlaczego straciliśmy ogromną rzeszę naukowców, lekarzy i artystów? Jak emigranci wspominają swoją decyzję?


Reklama


Sprawa Dreyfusa

Jedna z największych i najbardziej absurdalnych afer z przełomu XIX i XX wieku. Na jej kanwie powstał film Romana Polańskiego, który już niedługo trafi do kin. Przed obejrzeniem produkcji, warto odświeżyć sobie fakty…

Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły bieg historii

Były w historii przemowy, które zmieniły wszystko. Wpłynęły na opinie milionów, porwały tłumy, zapoczątkowały lub zakończyły wojny. Najważniejsze i najciekawsze z nich znajdziecie w tej książce.

Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach

Wciągająca graficzna podróż przez przedwojenną Polskę. Od stroju szturmowego Policji Państwowej, po… maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego.


Reklama


Spowiedź Śmigłego. Szczera rozmowa z piłsudczykiem

Co powiedziałby Śmigły-Rydz, gdyby dano mu szansę wytłumaczenia się z haniebnej ucieczki we wrześniu 1939 roku? Sławomir Koper szuka odpowiedzi w tej fikcyjnej, fabularnej „spowiedzi” marszałka.

Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki

Przestępczy i brudny świat (a właściwie półświatek) przedwojennej Polski. Książka bardzo nam schlebiająca, bo autorka pełnymi garściami czerpie z naszych artykułów.

Waffen-SS

Polscy i niemieccy eksperci spoglądają na historię jednej z najbardziej zbrodniczych niemieckich organizacji okresu II wojny światowej. Dlaczego milion Europejczyków służyło Hitlerowi w mundurach Waffen-SS?


Reklama


Gomułkowska rzeczywistość. Łódź w latach 1956-1970

Epoka postępu czy tylko nadziei? Lata gomułkowskie w Łodzi, a więc okres „stałego rozmijania się potrzeb z możliwościami”.

Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku

Dlaczego mężczyźni ubierają się w taki, a nie inny sposób? Gdzie leżą korzenie obecnego „męskiego” wizerunku? Przemysław Bociąga twierdzi, że pod koniec XVIII stulecia. I to niezależnie czy ktoś jest „surwiwalistą w taktycznych spodniach, czy biznesmenem w garniturze made-to-measure”.

1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę

Wojna dopiero się zaczynała, ale zdaniem Andrew Nagorskiego jednocześnie… była już skończona. Czy rzeczywiście to Moskwa – a nie Stalingrad czy Kursk – stała się gwoździem do trumny III Rzeszy?

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.