Bezkompromisowa biografia największego z geniuszy. Obraz miasta, które było o krok od statusu polskiej stolicy. Fascynująca historia spektakularnego podboju. Jakie jeszcze historyczne nowości znajdziecie na księgarskich półkach?
Stać się Leonardem. Słabość i geniusz Leonarda da Vinci
Leonardo da Vinci nie urodził się geniuszem. O jego trudnej drodze do sukcesu przeczytacie w zajmującej książce Mike’a Lankforda.
Na stronach WielkiejHISTORII znajdziecie też fragment tej publikacji poświęcony osobistemu konfliktowi Leonarda z Michałem Aniołem i jego fenomenalny… list motywacyjny.
Reklama
Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii
Porywająca opowieść nie tylko o starciu, ale też przenikaniu się dwóch wielkich cywilizacji. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek o muzułmańskiej Hiszpanii, jakie dotąd ukazały się w języku polskim.
Brytyjska monarchia od kuchni
„Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów…”. Czy tak jest w istocie przeczytasz w książce Adriana Tinniswooda Brytyjska monarchia od kuchni.
Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945-1949)
W obliczu destrukcji Warszawy Łódź urosła do rangi jednego z najważniejszych miast w kraju. Czy mogła stać się polską stolicą? Jaką rzeczywiście odgrywała rolę? O tym przeczytacie w nowej książce Przemysława Waingertnera pt. Czwarta stolica.
Reklama
Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw
Historia zbrodni katyńskiej i powielanego przez dekady kłamstwa opowiedziana nie przez Polaka, ale – niemieckiego dziennikarza, Thomasa Urbana.
Publikacja najpierw ukazała się po niemiecku i to z niej tysiące naszych sąsiadów poznały prawdę o Katyniu. Teraz wreszcie w języku polskim.
Aryjskie papiery
Przetrwał wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Oglądał najgorsze niemieckie zbrodnie. Cieszył się z wkroczenia Armii Czerwonej i miał ku temu dobry powód. Wspomnienia z II wojny światowej rzucające nowe światło na historię holocaustu.
Marzyciele. Oni wyśnili niepodległą
Książka o tych, którzy „śnili o Niepodległej” i o tym, „jak ich sen się ziścił”. Najwięksi artyści, najważniejsi politycy, niekwestionowani patrioci. Ich sylwetki ożywają pod piórami Piotra Legutki, Sylwestra Szefera i Pawła F. Nowakowskiego.
Reklama
Kaligula. Wyznania szaleńca
Jak jeden z największych tyranów i zbrodniarzy w dziejach cesarstwa rzymskiego wytłumaczyłby się ze swoich czynów? Odpowiedź znajdziecie na kartach nowej powieści Michała Kubicza.
Dziewczyny wodza. Tragiczne dzieje młodych wielbicielek Hitlera
Dziewczęta wstępowały do nazistowskich organizacji z nie mniejszym entuzjazmem, niż chłopcy. Jak Niemki dzisiaj tłumaczą swoją obecność z Hitlerjugend? Czego uczono je w hitlerowskiej młodzieżówce? Kim była kobieta, która nimi kierowała? O tym wszystkim przeczytacie w nowej książce Tima Heatha.
Imię wroga
„Maksymilian Petrycy w końcu odkrywa, co naprawdę jest w życiu ważne. Ten pozorny spokój nie trwa jednak długo. Nieoczekiwanie w krakowskim domu doktora i jego żony Marii zjawiają się niezapowiedziani goście”.
Ostatni tom popularnej sagi rodu Petrycych i poruszający obraz życia oraz śmierci w Krakowie lat okupacji.
Reklama
Bauman
Wielki socjolog czy człowiek osobiście wspierający aparat zbrodni? Dlaczego służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Jak się tłumaczył? Jaką przeszedł drogę i co naprawdę osiągnął? Rzetelna i wyważona sylwetka jednego z najgłośniejszych naukowców pochodzących znad Wisły.
Grzechy „Paryża Północy”
Ciemniejsza strona przedwojennej Warszawy. Prostytucja, morderstwa, gangi, handel narkotykami. Czego jeszcze nie wiedziałeś o polskiej stolicy w II RP?
Atlas nieba
Fascynująca podróż przez świat ponad naszymi głowami. I przez stulecia wyobrażeń, które dzisiaj zadziwiają i zachwycają.
Reklama
Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami
Co czyni ludzi… ludźmi? Jak bardzo naprawdę różnimy się od zwierząt? I kiedy staliśmy się „nami”? Adam Rutherford udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania w oparciu o bieżący stan wiedzy naukowej.
Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949-1956
Najbardziej ponure i brutalne lata komunizmu w jednym z najważniejszych polskich miast. Łódzka codzienność epoki stalinizmu.
Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów
Dlaczego setki tysięcy Żydów opuściły Polskę po II wojnie światowej? Dlaczego straciliśmy ogromną rzeszę naukowców, lekarzy i artystów? Jak emigranci wspominają swoją decyzję?
Reklama
Sprawa Dreyfusa
Jedna z największych i najbardziej absurdalnych afer z przełomu XIX i XX wieku. Na jej kanwie powstał film Romana Polańskiego, który już niedługo trafi do kin. Przed obejrzeniem produkcji, warto odświeżyć sobie fakty…
Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły bieg historii
Były w historii przemowy, które zmieniły wszystko. Wpłynęły na opinie milionów, porwały tłumy, zapoczątkowały lub zakończyły wojny. Najważniejsze i najciekawsze z nich znajdziecie w tej książce.
Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach
Wciągająca graficzna podróż przez przedwojenną Polskę. Od stroju szturmowego Policji Państwowej, po… maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego.
Reklama
Spowiedź Śmigłego. Szczera rozmowa z piłsudczykiem
Co powiedziałby Śmigły-Rydz, gdyby dano mu szansę wytłumaczenia się z haniebnej ucieczki we wrześniu 1939 roku? Sławomir Koper szuka odpowiedzi w tej fikcyjnej, fabularnej „spowiedzi” marszałka.
Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki
Przestępczy i brudny świat (a właściwie półświatek) przedwojennej Polski. Książka bardzo nam schlebiająca, bo autorka pełnymi garściami czerpie z naszych artykułów.
Waffen-SS
Polscy i niemieccy eksperci spoglądają na historię jednej z najbardziej zbrodniczych niemieckich organizacji okresu II wojny światowej. Dlaczego milion Europejczyków służyło Hitlerowi w mundurach Waffen-SS?
Reklama
Gomułkowska rzeczywistość. Łódź w latach 1956-1970
Epoka postępu czy tylko nadziei? Lata gomułkowskie w Łodzi, a więc okres „stałego rozmijania się potrzeb z możliwościami”.
Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku
Dlaczego mężczyźni ubierają się w taki, a nie inny sposób? Gdzie leżą korzenie obecnego „męskiego” wizerunku? Przemysław Bociąga twierdzi, że pod koniec XVIII stulecia. I to niezależnie czy ktoś jest „surwiwalistą w taktycznych spodniach, czy biznesmenem w garniturze made-to-measure”.
1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę
Wojna dopiero się zaczynała, ale zdaniem Andrew Nagorskiego jednocześnie… była już skończona. Czy rzeczywiście to Moskwa – a nie Stalingrad czy Kursk – stała się gwoździem do trumny III Rzeszy?