Nieznane liczby sprzed pięciuset lat. Nieosądzone morderczynie z Małopolski, odpowiedzialne za śmierć tysięcy dzieci. I dziewczyny, które z rozmysłem napromieniowano. Rzecz jasna dla pieniędzy. To tylko niektóre z fascynujących, WIELKICH historii ostatniego miesiąca.
Reklama
WielkaHISTORIA.pl istnieje dopiero od miesiąca, a już odwiedziliście nas setki tysięcy razy. Artykuły, które zdążyliśmy opublikować od momentu startu serwisu zebrały przez niespełna pięć tygodni 680 tysięcy odsłon.
Dziękujemy! A ponieważ opublikowaliśmy już prawie 140 materiałów, to poniżej przypominamy te NAJpopularniejsze. Żebyście czasem nie przegapili czegoś, co naprawdę warto przeczytać…
1. Polska w 1500 roku w liczbach. Zaskakujące statystki, których nie znajdziesz gdzie indziej
Ile 500 lat temu było w Polsce domów mieszkalnych? Ilu ludzi żyło w jednej wiosce? Ile w Koronie znajdowało się miast i jaka część z nich rzeczywiście zasługiwała na to miano? A wreszcie: jak nasza stolica z 1500 roku wypadała na tle innych metropolii Środkowej Europy? Liczba odsłon artykułu: 42 455.
2. Fabrykantki aniołków w XIX-wiecznej Galicji. Hurtowe dzieciobójstwo, którego nigdy nie rozliczono
Marjam Blum wystawiała gołe dzieci na mróz, by jak najszybciej zrobić z nich anioły. Julia Sałdakowa oporne poiła odwarem z maku. Lea Münz nie chciała czekać. Gdy nie dawano jej pieniędzy, wpychała niemowlętom szmaty do ust. Dla pewności: wypełnione szpilkami. Bo przecież fabrykantka aniołków nie pracuje za darmo. Liczba odsłon artykułu: 41 862.
3. Radowe dziewczyny. Pazerni amerykańscy biznesmeni bezkarnie zabili dziesiątki kobiet
W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz ze swym ukochanym mężem, Piotrem, odkrywa rad. Nazywa go pięknym pierwiastkiem. Uniesienie udziela się całej rodzinie. Rad wzrusza i zachwyca, pisze noblistka. Jest zdolny do wszystkiego – podkreśla w listach jej córka. I faktycznie, jest. Niekoniecznie w tym znaczeniu, jakie nadawał mu wówczas cały świat. Liczba odsłon artykułu: 37 102.
4. Gnijąca szczęka Ludwika XIV. Król Francji udowodnił, że NAPRAWDĘ warto myć zęby
Lubicie słodycze, ale zapominacie czasem o myciu zębów? Dentystów wolicie zaś omijać szerokim łukiem? Jeżeli tak, to uważajcie, bo możecie skończyć, jak Ludwik XIV. Liczba odsłon artykułu: 25 031.
5. Nalot na Tokio z 9-10 marca 1945. Atak, który zabił więcej ludzi, niż bomba atomowa
Dla cywilów nie było żadnej litości. Aby rzucić wrogi przemysł na kolana, amerykański generał gotów był uśmiercić sto tysięcy ludzi. O krwawym nalocie na Tokio przeprowadzonym w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku wciąż się nie mówi. Liczba odsłon artykułu: 21 536.
6. Największa katastrofa budowlana starożytnego Rzymu? Zginęły w niej dziesiątki tysięcy ludzi
Zmiażdżone ciała. Urwane kończyny. Nieludzkie zawodzenie ofiar oraz kilkadziesiąt tysięcy zabitych i rannych. Właśnie tak opłakane skutki pociągnęła za sobą pazerność człowieka, który postanowił zorganizować walki gladiatorów we własnym amfiteatrze. Liczba odsłon artykułu: 21 176.
7. Wyspy Sołowieckie. Pierwszy obóz Gułagu
Przez 80 lat istnienia Związku Radzieckiego do łagrów trafiły dziesiątki milionów ludzi. Miliony straciły tam życie i zdrowie. Ale od czego wszystko się zaczęło? Kiedy i gdzie powstał pierwszy łagier? Liczba odsłon artykułu: 20 821.
8. Niedoszły zamach na Rudolfa Hössa. Ten więzień mógł z łatwością zabić komendanta Auschwitz
Józef Paczyński trafił do Auschwitz już w pierwszym transporcie polskich więźniów, który dotarł do obozu 14 czerwca 1940 roku. Miał to szczęście, że przydzielono mu zajęcie zapewniające względne bezpieczeństwo, a także… wiele okazji do zgładzenia komendanta Rudolfa Hössa. Żadnej z nich nie wykorzystał. Liczba odsłon artykułu: 20 789.
9. Rzadkie niemieckie zdjęcia z kampanii wrześniowej 1939 roku
Niemieccy kawalerzyści. Tłumy witające wkraczający do polskich miast Wehrmacht oraz Hitler dzielący się jedzeniem z szeregowcami. Oto mało znane propagandowe niemieckie zdjęcia z września 1939 roku. Liczba odsłon galerii: 20 500.
10. „To był istny cyrk”. Jak GROM wyruszał na pierwszą operację zagraniczną?
Dla naszych komandosów to była pierwsza okazja, żeby sprawdzić się poza granicami Polski. Zanim jednak wyruszyli w drogę, musieli uczynić zadość polskim wojskowym tradycjom. Efekt? „Zabawa w kotka i myszkę” – tak przynajmniej ocenia to jeden z uczestników. Liczba odsłon artykułu: 15 180.
Reklama
Jeszcze więcej popularnych tekstów… Druga i trzecia dziesiątka rankingu
Pełna przejrzystość. Sprawdź, jak dokładnie liczymy odsłony naszych tekstów.