Psycholog, który wysłał sieroty do wariatkowa i… bardzo im w ten sposób pomógł. Zapomniana bitwa z 1 września 1939 roku, w której Polacy rozbili niemiecki pociąg pancerny. A do tego nasz pierwszy tekst, który zebrał ponad sto tysięcy odsłon. Domyślacie się która to historia?
Reklama
WielkaHISTORIA ma już ponad ćwierć miliona czytelników. We wrześniu odwiedziliście nasze strony 527 000 razy, wykonując 1 288 000 odsłon. Dzięki, zwłaszcza, że to dopiero nasz drugi miesiąc!
Które teksty czytaliście najchętniej? Sprawdź, bo może przegapiłeś coś naprawdę ciekawego…
1. Harold Manville Skeels. Psycholog, który wysyłał osierocone dzieci do zakładu dla obłąkanych
Nigdy wcześniej nie było tak wielu osieroconych dzieci. Głodne, zaniedbane, zawszone. Ten lekarz postanowił, że… odda porzucone niemowlęta do zakładu dla chorych umysłowo. Jak eksperyment Harolda Manville’a Skeelsa zmienił psychologię? Liczba odsłon artykułu: 98562.
2. Radowe dziewczyny. Pazerni amerykańscy biznesmeni bezkarnie zabili dziesiątki kobiet
W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz ze swym ukochanym mężem, Piotrem, odkrywa rad. Nazywa go pięknym pierwiastkiem. Uniesienie udziela się całej rodzinie. Rad wzrusza i zachwyca, pisze noblistka. Jest zdolny do wszystkiego – podkreśla w listach jej córka. I faktycznie, jest. Niekoniecznie w tym znaczeniu, jakie nadawał mu wówczas cały świat. Liczba odsłon artykułu: 65 918 we wrześniu (i 103 020 łącznie, bo to tekst, który opublikowaliśmy pod koniec sierpnia).
3. Zdrowie Ludwika XIV. O jego najbardziej wstydliwej operacji opowiadał cały kraj
Dzięki temu, że od dziecka otaczali go lekarze, o jego dolegliwościach wiemy niemal wszystko. Jest o czym opowiadać, bo Ludwik XIV dosłownie rozsypywał się w oczach. Cierpiał na wszystko, od problemów z zębami, przez choroby weneryczne, robaki i bóle żołądka. Najwięcej rozgłosu zyskała jednak pewna wstydliwa operacja, z którą w ogóle się nie ukrywał. Liczba odsłon artykułu: 61 080.
4. 1 września 1939 roku w Chojnicach. Polscy żołnierze brawurowo niszczą niemiecki pociąg pancerny
Jest wczesny poranek 1 września 1939 roku. Na stację kolejową w przygranicznych Chojnicach wtacza się niespodziewanie niemiecki pociąg pancerny. Jego załoga błyskawicznie opanowuje dworcowe budynki. Polacy po otrząśnięciu się z pierwszego zaskoczenia przystępują jednak do energicznego przeciwdziałania… Liczba odsłon artykułu: 57 635.
5. Najbardziej nieprzyzwoite przedwojenne dowcipy
Dlaczego Zosię „ugniatał żołnierz” (i czuła się przy tym „nieswojo”), czym jest „małżeńska omyłka drutu” i czemu przy kobietach nie wypadało mówić o… kuchenkach naftowych? Przedwojenni mężczyźni znali odpowiedzi na wszystkie te pytania. Bez wyjątku sprośne i nieprzyzwoite. A często też niemożliwie seksistowskie. Liczba odsłon artykułu: 52 449.
Reklama
6. Bolesław I Srogi. Sadystyczny psychopata dzięki któremu powstało państwo polskie
Polscy historycy wolą o nim nie mówić. Niesłusznie. Za sprawą tego krwawego tyrana Piastowie uratowali swoją władzę i podjęli budowę własnego mocarstwa. Ściśle na wzór tego, które zapoczątkował książę „straszniejszy od Nerona”. Liczba odsłon artykułu: 43 764.
7. Josef Neckermann. Mroczna przeszłość powszechnie szanowanego niemieckiego biznesmena
Był jednym z najbardziej znanych i szanowanych przedsiębiorców w powojennych Niemczech. Podziwiano go też jako zdobywcę sześciu medali olimpijskich. I tylko nikt nie chciał mówić o tym, jak Josef Neckermann dorobił się swojej fortuny. Liczba odsłon artykułu: 43 158.
8. Co stało się z pancernikiem „Schleswig-Holstein”? Losy okrętu po wrześniu 1939 roku
Pancernik „Schleswig-Holstein” stał się symbolem podstępnej niemieckiej napaści na Polskę. Niemal przez całą wojnę był poza zasięgiem sił alianckich. Aż nadszedł wieczór 18 grudnia 1944 roku. Decydujący cios został zadany nie gdzie indziej, tylko w Gdyni. Liczba odsłon artykułu: 42 573.
9. Przedwojenna Polska w liczbach. Mało znane, zaskakujące statystyki z lat 1918-1939
Ile w przedwojennej Polsce było samochodów, a ile… koni? Ile pokojów miało przeciętne mieszkanie? Jakiego wieku średnio dożywali nasi dziadkowie i ilu Polaków posiadało własny telefon? Najciekawsze liczby z lat 1918-1939. A do tego odpowiedzi jak sytuacja sprzed wieku ma się do tej bieżącej. Liczba odsłon artykułu: 36 170.
10. Wysiedlenie Polaków ze Lwowa w 1946 roku. Sowieci nie mieli żadnej litości
Polacy ze Lwowa z przerażeniem wspominali, że organizowano na nich polowania… jak na niewolników. Szerzyła się fala samobójstw, tysiące rodzin znosiły tragedie niespotykane nawet za niemieckiej okupacji. Czerwone władze twierdziły, że wyjazd jest dobrowolny. Ale wobec tych, którzy stali na drodze „sowietyzacji” Lwowa nie miały ani krztyny litości. Liczba odsłon artykułu: 36 169.
11. Chirurgia w średniowieczu i epoce nowożytnej. Najbardziej nieskuteczne zabiegi
Wypalanie ran wrzącym olejem. Picie krwi. Wszczepianie zwierzęcych organów… dokładnie tych, o których myślicie. Dawni chirurdzy ignorowali zdrowy rozsądek i nie liczyli się z ofiarami. Oto najbardziej nieskuteczne terapie z dawnych wieków. Liczba odsłon artykułu: 34 272.
12. Rozrywki oficerów NKWD. Jak się zabawiała czerwona elita?
Jeśli podróż pociągiem, to tylko w carskiej salonce. Spacer – rzecz jasna w drogim futrze po zamordowanych arystokratach. A potem jeszcze turnus w sanatorium i dieta pod opieką usłużnego lekarza, żeby enkawudowski mundur za bardzo się nie opinał… Liczba odsłon artykułu: 30 634.
13. Polscy lotnicy we wrześniu 1939 roku: kazano nam strzelać do czołgów, jedna trzecia z nas zginęła
We wrześniu 1939 roku polskie lotnictwo znacznie ustępowało Luftwaffe. Większość maszyn była przestarzała. Dowództwo zaś potrafiło wyznaczyć pilotom zupełnie bezsensowne misje. Jedną z nich było rzucenie myśliwców do walki z czołgami. Skutki okazały się opłakane. Liczba odsłon artykułu: 25 301.
14. Oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 roku na niemieckich zdjęciach
Niemcy liczyli, że uda im się zająć Warszawę z marszu. Boleśnie się pomylili. Polska stolica broniła się aż 20 dni, a zacięte walki pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar. Tak oblężenie miasta wyglądało na niemieckich zdjęciach. Liczba odsłon artykułu: 21 396.
15. Obrona Westerplatte 1939. Nieznane fakty i kontrowersje
Kiedy naprawdę zaczęły się walki o Westerplatte? Ile szturmów i jakimi siłami przeprowadzili Niemcy? Jakie straty ponieśli napastnicy, a jakie obrońcy oraz czy major Sucharski rzeczywiście się załamał? Oto 7 faktów o obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej, które powinniście znać. Liczba odsłon artykułu: 20 919 we wrześniu (i 21 458 łącznie, bo to tekst, który opublikowaliśmy pod koniec sierpnia).
Reklama
Jeszcze więcej popularnych tekstów…
Reklama
31. Anna Jagiellonka i Stefan Batory. Dlaczego sławny król tak okrutnie pomiatał swoją żoną? 13 854 odsłon |
32. Najdziwniejsze towary, którymi handlowano w okupowanej Polsce 13 214 odsłon |
33. Stanisław Skalski w kampanii wrześniowej 1939 roku. Fenomenalna walka z trzema Messerschmittami 13 109 odsłon |
34. Żona Siemomysła. Kim była tajemnicza kobieta, która dała początek dynastii Piastów? 12 867 odsłon |
35. Najbardziej krwawe bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku 11 716 odsłon |
36. Noce poślubne polskich władczyń 11 675 odsłon we wrześniu (i 14 495 łącznie) |
37. Tak Hitler uzasadniał konieczność inwazji na Polskę. Oto co powiedział swoim generałom w maju 1939 roku 10 824 odsłon |
38. Wyżywienie więźniów w II RP. Na liście brakuje podstawowego artykułu 10 419 odsłon |
39. Śluby z dziećmi w średniowieczu. Jak często naprawdę się zdarzały? 10 245 odsłon |
40. Niemieckie plakaty propagandowe w okupowanej Polsce. Tak naziści zachęcali Polaków do współpracy 10 182 odsłon |
Pełna przejrzystość. Sprawdź, jak dokładnie liczymy odsłony naszych tekstów.