Porody w piekle na ziemi. Przemilczane losy sponiewieranych księżniczek. I włosy Elżbiety I Tudor. Przypominamy najpopularniejsze materiały minionego miesiąca.
Dzięki waszemu zaangażowaniu czerwiec 2020 roku był dla WielkiejHISTORII kolejnym świetnym miesiącem. Nasze strony odwiedziło 1,8 miliona użytkowników. Wykonaliście łącznie 3,5 miliona wizyt i 8,5 miliona odsłon.
Reklama
To nie tylko wynik najlepszy od uruchomienia portalu, ale też bezprecedensowy na polskim rynku. Według naszej wiedzy nigdy żaden magazyn o historii nie osiągnął nad Wisłą podobnej popularności. Dziękujemy!
Poniżej najpopularniejsze materiały miesiąca. Choć oceniając po statystykach, pewnie już je przeczytaliście…
TOP50 materiałów maja 2020 roku
1. Jak wyglądał poród w Auschwitz?
Według zachowanych dokumentów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przyszło na świat 700 dzieci. Świadkowie mówili nawet o tysiącach. Jak wyglądał poród w piekle? 1 054 249 odsłon w czerwcu (1 083 071 łącznie)
2. Gwałty na księżniczkach we wczesnym średniowieczu. Przemilczana historia przemocy seksualnej
Tysiąc lat temu żony i córki przegranych władców płaciły za ich porażki własnymi ciałami. Gwałcone przed dowódców, zbiorowo przez zwykłych żołnierzy, nawet przez arcychrześcijańskich królów. 927 734 odsłon w czerwcu (1 009 396 łącznie)
3. Włosy Elżbiety I Tudor. Dlaczego ich nie ukrywała?
Rude włosy od najdawniejszych czasów kojarzyły się z nieczystymi mocami i barbarzyństwem. Przesądne kobiety robiły wszytko, by ukryć ten „defekt”. Elżbieta I Tudor postanowiła jednak zrobić ze swych włosów znak rozpoznawczy. I poszło jej tak dobrze, że nawet dzisiaj nie da się jej pomylić z nikim innym. 601 672 odsłon w czerwcu (680 462 łącznie)
4. Zdrowie Ludwika XIV. O jego najbardziej wstydliwej operacji opowiadał cały kraj
Dzięki temu, że od dziecka otaczali go lekarze, o jego dolegliwościach wiemy niemal wszystko. Jest o czym opowiadać, bo Ludwik XIV dosłownie rozsypywał się w oczach. Cierpiał na wszystko, od problemów z zębami, przez choroby weneryczne, robaki i bóle żołądka. Najwięcej rozgłosu zyskała jednak pewna wstydliwa operacja, z którą w ogóle się nie ukrywał. 434 221 odsłon w czerwcu (601 575 łącznie)
Reklama
5. Najbardziej seksistowskie średniowieczne dowcipy
Beztroskie anegdotki, rubaszne żarty z brodą? Nie tylko. Zachowane dowcipy z XV stulecia ujawniają skalę ówczesnej mizoginii, pogardy dla kobiet i płciowych uprzedzeń głęboko zakorzenionych w kulturze. 327 047 odsłon w czerwcu (335730 łącznie)
6. Historia lobotomii i Antonio Egas Moniz. To przez niego dziesiątkom tysięcy ludzi wywiercono dziury w mózgach
Antonio Egas Moniz nie był chirurgiem i nie potrafił operować. Nie wymyślił też swojej terapii samodzielnie. Usłyszał relację innego lekarza i w efekcie… tylko w ciągu ćwierćwiecza bezpowrotnie zniszczono mózgi 60 000 ludzi. 313 924 odsłon
7. Co jedli polscy chłopi pańszczyźniani? Nawet nie wziąłbyś do ust tego, co dla nich było rarytasem
Jaja podkradano dzikiemu ptactwu, dla zdobycia mięsa posuwano się do przestępstw. A gdy było trzeba – sięgano nawet po potrawy, które obecnie wydają się zupełnie niejadalne. 248 757 odsłon w czerwcu (513 182 łącznie)
8. „Ślub majowy, grób gotowy”. Jak dawniej wybierano termin ślubu i dlaczego w grę wchodziły tylko cztery miesiące?
W myśl popularnego porzekadła „w maju ślub to wczesny grób”. Ewentualnie: „ślub w maju” to „śmierć na skraju”. Ale czy nasi przodkowie naprawdę tak sądzili? I co decydowało o tym, jak w dawnej Polsce wybierano termin ślubu i wesela? 226 515 odsłon
9. Wychowanie XIX-wiecznych dziewcząt. Jak robiono z nich posłuszne i uległe żony?
Oczekiwano, że panna z dobrego domu będzie skromna, delikatna, uległa i niewinna. Całą jej młodość organizowano tak, by sprawdziła się w roli matki. I by nigdy nie sprzeciwiła się swojemu mężowi. 181 357 odsłon w czerwcu (215 898 łącznie)
Reklama
10. Największe dziwactwa Władysława Jagiełły. Dlaczego Polacy drwili z wybitnego króla?
Władysław Jagiełło potrzebował całych dekad, by zdobyć sobie szacunek Polaków. Militarne sukcesy i mądre rządy zjednały mu wielu poddanych. Nie wszystkich jednak. Z czego naśmiewali się ci, których nie przekonał? I czy naprawdę mieli powody do drwin? 178 095 odsłon w czerwcu (223 131 łącznie)
11. Pięć kategorii polskich prostytutek według lekarki, która zajmował się nimi 100 lat temu
„Kobiety te czyniły na mnie prawie że stale wrażenie dzieci, a często istot nienormalnych” – pisała Maria Grzywo-Dąbrowska. W 1915 roku w szpitalu pod Łodzią pod jej opieką znalazło się 650 przymusowo odizolowanych prostytutek. Nie tylko opisała ich zachowania i predyspozycje, ale też – podzieliła je na pięć kategorii. 176 523 odsłon
12. Noc poślubna Anny Jagiellonki i Stefana Batorego. Czy to mogło tak wyglądać?
Nikt nie przekazał, jak wyglądała noc, od której zaczęło się jedno z najbardziej nieudanych i nieszczęśliwych małżeństw dynastycznych w dziejach Polski. „Pierwszy raz” Anny Jagiellonki i Stefana Batorego można sobie tylko wyobrażać, na podstawie tego, co wiemy o ich charakterach i późniejszym związku. To właśnie robi autorka powieści „Anna Jagiellonka”. 138 893 odsłon w czerwcu (147 345 łącznie)
13. Agoge. Sekret niezwykłej skuteczności spartańskich wojowników
Nie byli lepiej uzbrojeni, nie odkryli doskonalszej taktyki, nie mieli nawet wyraźnie bardziej utalentowanych dowódców niż sąsiedzi. Co więc sprawiało, że spartańscy wojownicy budzili respekt w całej Grecji? Odpowiedź zamyka się w jednym słowie: Agōgē. 138 853 odsłon
14. Wielki głód w Galicji. Umarło 10% ludności, matki pożerały własne dzieci
Trupów było tak wiele, że nie miał kto ich grzebać. Łącznie zmarło pół miliona ludzi – 1/10 całej populacji Galicji. Dlaczego do dzisiaj milczymy o katastrofie z epoki zaborów? Dlaczego nigdy nie rozliczono winnych zagłodzenia polskich wsi? 137 253 odsłon w czerwcu (181 142 łącznie)
Reklama
15. Przeciętna długość życia w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czy Polacy żyli najkrócej w Europie?
Dane o średniej długości życia w wieku XVIII zaskakują. Czy rzeczywiście sytuacja w Polsce była aż tak dramatyczna? I dlaczego nawet w najbardziej rozwiniętych krajach ludzie żyli średnio niewiele ponad 30 lat? 131 436 odsłon
16. Pogańska żona Jagiełły. Czy przed ślubem z Jadwigą Andegaweńską wielki książę Litwy zawarł inne małżeństwo?
Źródła historyczne przechowały informacje o czterech ślubach sławnego króla. Władysław Jagiełło żenił się kolejno z Jadwigą Andegaweńską, hrabianką Anną z Celje, małopolską arystokratką Elżbietą z Pilczy i młodą Rusinką Sonką. Ale czy ta lista rzeczywiście jest kompletna? Biograf władcy Stefan M. Kuczyński sugerował inną możliwość. 127 925 odsłon
17. Średniowieczni mistrzowie ciętej riposty. 14 bezczelnych odpowiedzi na każdą okazję
W średniowieczu nie brakowało mistrzów ciętej riposty. Potrafili zgasić każdego rozmówcę i zapunktować w każdej dyskusji. A przynajmniej tak im się wydawało. 125 235 odsłon w czerwcu (194 527 łącznie)
18. Kaplica templariuszy w polskich Chwarszczanach. Na całym świecie nie ma drugiego takiego budynku
Tajemnicza konstrukcja pośród pustkowia. Budowla nie mająca analogii nigdzie na świecie. I zamysł, który do dzisiaj spędza badaczom sen z powiek. Jakie zagadki skrywa dawna kaplica Templariuszy w Chwarszczanach? 124 448 odsłon w czerwcu (240 504 łącznie)
19. Największa katastrofa budowlana starożytnego Rzymu? Zginęły w niej dziesiątki tysięcy ludzi
Zmiażdżone ciała. Urwane kończyny. Nieludzkie zawodzenie ofiar oraz kilkadziesiąt tysięcy zabitych i rannych. Właśnie tak opłakane skutki pociągnęła za sobą pazerność człowieka, który postanowił zorganizować walki gladiatorów we własnym amfiteatrze. 119 745 odsłon w czerwcu (175 869 łącznie)
20. Rzeź w Wandei. „Dzieci rozdeptałem końmi i wymordowałem kobiety”
Zwykłe narzędzia egzekucji działały zbyt wolno, więc mieszkańców pakowano na statki i po kilkaset osób na raz topiono w rzece. Do kościołów, w których chronili się mieszkańcy całych wiosek strzelano z armat. Wrogich przywódców „zakopywano żywcem po szyję i kamienowano głowy”. 119 136 odsłon w czerwcu (162 003 łącznie)
Reklama
Jeszcze więcej popularnych tekstów…
Reklama
Reklama
Pełna przejrzystość. Sprawdź, jak dokładnie liczymy odsłony naszych tekstów.